Zor kararlar alınması gerekebilir

Zor kararlar alınması gerekebilir .12446
  • Giriş : 03.05.2009 / 18:04:00

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, küresel ekonomik krize vurgu yaparak, bölgesel işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Suriye Merkez Bankası tarafından organize edilen ''Suriye-Türkiye Bankacılık Konferansı'' başkent Şam'da yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, küresel ekonomik krize vurgu yaparak, bölgesel işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Yılmaz, her iki ülkenin Merkez bankaları arasındaki tecrübe değişiminin sağlanması gerektiğini söyledi.

Dünya'daki ekonomik krizin atlatılması için zor kararlar alınması gerekebileceğini belirten Yılmaz, kriz ortamlarında merkez bankalarının topluma güven duygusu verecek düzenleyici ve kontrol edici görevlerinin olduğunu bildirdi.

Yılmaz, merkez bankalarının bağımsızlığının önemine de dikkati çekti.

Türkiye - Suriye ticari ilişiklerinin memnun edici bir seyirde devam ettiğini anlatan Yılmaz, ilişkilerin daha da iyileşmesi için her türlü fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Konferansta bir konuşma yapan Suriye Merkez Bankası Başkanı Edip Mayale de küresel ekonomik krize vurgu yaparak, ''İkinci dünya savaşı sonrasında kurulan ekonomik sistem değişmeli'' dedi.

2009 yılında dünya ekonomisinin yüzde 12 oranında küçülmesinin beklendiğini anlatan Mayale, dünya ekonomisinde 2010'dan önce düzelme olmayacağı öngörüsünde bulundu.

Suriye'nin global krizinden en az etkilenen ülke olduğunu ifade eden Mayale, krizden en az şekilde etkilenmenin, bölgesel ve uluslararası işbirliğinin her alanda artırılmasıyla söz konusu olabileceğini vurguladı.

Konferansa, Türkiye'den Tekstil Bank, Arap Türk, Albaraka Türk bankaları yetkililerinin yanı sıra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yetkilileri de katıldı.

Katılımcılar özellikle bankacılık alanında işbirliğinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*