Zordaki Opel'e hükümet eli

Zordaki Opel'e hükümet eli.15536
  • Giriş : 16.11.2008 / 08:53:00

Almanya Başbakanı Angela Merkel zor durumdaki Opel’in üst düzey yöneticileri ile biraraya geliyor. Küresel finans krizi nedeniyle zora giren otomotiv şirketi Opel, Alman hükümetinden destek istemişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, büyük bir kriz içinde bulunan otomotiv sanayi çalışanlarına destek vereceklerini söyledi.

Almanya'da gelecek yıl yapılacak genel seçimler için Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından başbakan adayı seçilen Steinmeier, Thüringen eyaleti SPD parti teşkilatının Schleiz kentinde düzenlediği parti kurultayında yaptığı konuşmada, ''Otomotiv sanayi çalışanlarını yalnız bırakmayacağız. Her bir iş yeri için mücadele edeceğiz'' dedi.

Steinmeier, krizin aşılması konusunda Avrupa ülkelerinden de ortak çaba harcamalarını ve ABD ile görüş alış verişinde bulunmalarını istedi.

OPEL, HÜKÜMETTEN DESTEK İSTEMİŞTİ

Bakan Steinmeier daha sonra, Eisenach kentindeki Opel işletmesinin yöneticisi Harald Lieske'yle görüştü.

Steinmeier ve Maliye Bakanı Peer Steinbrück, 17 Kasım pazartesi günü Alman Otomobil Üreticileri Birliğinin yöneticileriyle bir kriz toplantısı düzenleyecek.

ABD'li otomotiv devi General Motors'a bağlı olan Opel, küresel finans krizinin etkilerini aşmak için Alman hükümetinden destek istemişti.

Opel, federal hükümetin yanı sıra, eyalet hükümetlerinden de kredi güvencesi talebinde bulundu.

Avrupa'da küresel finansal krizin etkilerinin hissedilmeye başlamasıyla Ağustos'ta yüzde 14,5 ve Eylül'de yüzde 8,2 daralan oto pazarı Ekim ayında da yüzde 14,5 geriledi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'nin verilerine göre son 6 aydır sürekli azalan otomobil satışlarındaki yılın geride kalan 10 ayındaki kayıp ise yüzde 5,4'e ulaştı.

OTOMOBİLDE DÜŞEN RAKAMLAR

Malta ve Kıbrıs dışındaki 25 AB üyesiyle İsviçre, Norveç ve İzlanda'yı kapsayan verilerine göre geçen yılın Ekim ayında 955 bin adet olan oto satışları 2008'in aynı döneminde 805 bine indi. Geçen yıl Ocak-Ekim döneminde 13 milyon 579 bin düzeyindeki otomobil satışları, bu yılın ilk 10 ayında 12 milyon 852 bine geriledi.

Derinleşen küresel finansal krizin tüketici güvenine verdiği zararın bedelini ödediklerini belirten Avrupalı oto üreticileri, daha az emisyona sahip modeller için yüksek yatırım yapmaları gereken bir dönemde hükümetlerden destek beklentilerini dile getirdi.

ABD'nin kendi üreticileri GM, Ford ve Chrysler'a piyasa şartlarından çok daha avantajlı düşük faizli uzun vadeli 25 milyar dolar kredi sunmasını ve bu miktarın ikiye katlanması için yapılan çalışmaları örnek gösteren Avrupalı omomotivciler, AB'den 40 milyar evro kredi desteği talep ediyor.

AB Komisyonu'nun sanayiden sorumlu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen, hafta başında yaptığı açıklamada, oto üreticilerine ar-ge desteği dışında herhangi bir yardımda bulunamayacaklarını belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*