Zordaki şirketlerin maaşları devletten

Zordaki şirketlerin maaşları devletten.14551
  • Giriş : 08.01.2009 / 09:59:00

Hükümet, krizdeki şirketlerin işçi çıkarmasını önlemek için kullanılan 'kısa çalışma ödeneği'nin süresini artırmaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, konuyla ilgili bir düzenleme hazırlayarak Bakanlar Kurulu'na sundu.

Düzenlemenin yasalaşması halinde krizdeki şirketlerde maaşları 3 ay yerine 6 ay boyunca devlet ödeyecek. Sürenin 8 aya çıkarılması da seçenekler arasında. Ayrıca 265 ile 533 lira arasında olan ödeneğin miktarı da artırılacak. Ödenek alt sınırının asgari ücret düzeyine çıkarılması bekleniyor. Zaman gazetesinin haberine göre, önceki akşam Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Nazım Ekren bir toplantı yaparak söz konusu teklifi değerlendirdi. Kısa çalışma ödeneği, ekonomik kriz sebebiyle mali durumu bozulan işletmelerde işlerin bir süreliğine kısmen ya da tamamen durması halinde devreye giriyor. Örneğin ayda 5 gün üretim yapan bir firmada kalan 25 günün maaşını devlet ödüyor. Kısa çalışma ödeneği, ekonomik krizde işveren için çıkış yolu oluyor. Çalışma süresini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan ya da faaliyetlerini durduran firmalar Türkiye İş Kurumu'na başvurup kısa çalışma ödeneğinden faydalanabiliyor. İş Kurumu ise başvuruları Çalışma Bakanlığı'na bildiriyor. Bakanlık müfettişleri, işyerlerinde yapılan incelemede çalışma sürelerinin kriz sebebiyle azaldığını tespit ederse bu firmalara kısa çalışma ödeneği veriliyor. Bu imkândan yararlanmak için şirketin işçi çıkarmaması şartı aranıyor. Şu ana kadar 50 bin işçinin çalıştığı 146 firma, Türkiye İş Kurumu'na başvurarak maaşların fondan ödenmesini istedi. İncelemesi tamamlanan firmalarda aralık ayı için 650 çalışana kısa çalışma ödeneği verildi. Bu işçilere verilen ödemenin toplamı ise 59 bin 15 lira oldu. Halen bir işçinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor. Çalışma Bakanlığı'nın yeni hazırladığı düzenlemede bu sürenin 400 güne düşürülmesi öneriliyor. Ödeneğin devreye girmesi için iki şart gerekiyor. Bunlardan ilki genel ekonomik kriz. İkincisi ise yangın ve deprem gibi zorlayıcı sebepler. Deprem, yangın gibi olaylar dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden son üç yılda 278 kişi yaralandı.

İşsizlik maaşı ödemelerinde rekor artış

Öte yandan işsizlik maaşı alanların sayısı da artmaya devam ediyor. Geçen ay 165 bin olan işsizlik maaşı alanların sayısı, 193 bine çıktı. Bir aydaki 28 bin kişilik artış, 6 yıldır ödenen işsizlik maaşında rekor. Geçen ay işsizlik maaşı alanların sayısı 22 bin kişi artmıştı. Son bir yıldaki artış ise 92 bin oldu. Geçen yıl aralık ayında işsizlik maaşı alanların sayısı 101 bindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*