Zorla 1 YTL toplayan kızlar yargılanıyor

Zorla 1 YTL toplayan kızlar yargılanıyor.9759
  • Giriş : 09.04.2008 / 15:24:00

İzmir'de bir parkta, aynı lisede eğitim gördükleri bir kız öğrenciden tehditle 1 YTL aldıkları öne sürülen 5 kız öğrencinin yargılanmasına devam edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzmir'in Gaziemir ilçesindeki bir parkta, aynı lisede eğitim gördükleri bir kız öğrenciden tehditle 1 YTL aldıkları öne sürülen ve haklarında “nitelikli yağma ve yağmaya teşebbüs” iddiasıyla dava açılan 5 kız öğrencinin yargılanmasına devam edildi.

Cumhuriyet Savcısı, esas hakkındaki mütalaasında sanıkların gasp suçundan ikişer kez cezalandırılmalarını talep etti.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Z.B, S.E, H.Ö. ile tutuksuz yargılanan Ş.B. ve E.A. katıldı. Duruşmada, olayın yaşandığı dönemde okulun müdür yardımcısı olan edebiyat öğretmeni Savaş Bingöl ile iki kız öğrenci de tanık olarak dinlendi.

Cumhuriyet Savcısı Kadir Gülcü, esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Savcı mütalaasında, sanıkların olay tarihinde parktaki kız öğrencilerin yanlarına giderek, dağınık şekilde oturduklarını belirtti. Savcı, sanıklardan S.E'nin, mağdurelerden birinin cüzdanını elinden alarak içinden 1 YTL'yi aldığını, korkan diğer mağdurenin ise cüzdanındaki 1 YTL'yi S.E'ye verdiğinin dosya içeriğinden anlaşıldığını belirtti.

Savcı, tüm sanıkların “Birden fazla kişiyle gasp suçunu işledikleri” gerekçesiyle, ikişer kez bu suçtan cezalandırılmalarını istedi. Savcı, sanıklar için TCK 150/2 ve 168/3'te belirtilen indirimlerin uygulanmasını talep etti. Savcı, ayrıca olay tarihinde 18 yaşından küçük olan sanıklar Z.B, H.Ö, Ş.B. ve E.A. için TCK'nın ilgili maddesince de indirim uygulanmasını istedi.

Savcı, tutuklu yargılanan sanıkların tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, suçun niteliği, delil durumunu, olayda 4 ayrı mağdurenin bulunuşunu ve cezanın ağırlığını dikkate alarak tahliye talebini reddederek, duruşmayı 21 Nisana erteledi.

Bu arada, çocuklarının tahliyesini bekleyen sanık yakınları, duruşma çıkışında göz yaşı döktü.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Geçen yıl mayıs ayında Gaziemir Kipa Lisesinin aynı arkadaş grubu kız öğrencileri S.E. (19), Z.B (18), Ş.B. (18), E.A. (19) ve H.Ö. (18) hakkında okul yönetimine şikayet gitmiş, şikayetçi öğrencilerden biri, kızların kendisinden tehditle 1 YTL aldığını iddia etmişti.

Olayın polise intikal etmesinin ardından öğrenciler gözaltına alınmıştı. Öğrenciler hakkında, “yağma ve yağmaya teşebbüs” suçlarından dava açılmıştı. Bu arada, suçlamayla karşı karşıya kalan öğrencilerin velileri, çocuklarının okulla ilişiğini kesmişti.

İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında iddia sahibi öğrenciler şikayetçi olmadıklarını bildirmişler, mahkeme heyeti, S.E, Z.B, ve H.Ö'yü tutuklamıştı. S.E, Buca Cezaevine, Z.B ve H.Ö. ise Bergama Çocuk Cezaevine gönderilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious