Zorlu bir sürece giriyoruz!

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye ile AB arasındaki müzakere sürecinde zorlu bir sürece girildiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İkili, görüşmelerine ara vererek, basın mensuplarına açıklamada bulundu ve soruları cevapladı. Müzakerelerin başlamasının üzerinden 1 yıl geçtiğini kaydeden Rehn, "Önümüzde zorlu bir yol var. Zorlu iki aylık döneme giriyoruz. Sürecin devamını sağlamak için çözümler arıyoruz ve bunu yaparken kararlı olmamız gerekiyor. Hem ben hem Sayın Gül bu kararlılığa sahibiz. Mevcut sorunlara çözümleri beraber bulacağımıza inanıyorum." dedi.

Şimdiye kadar Türkiye'nin yaptıklarını takdir ettiklerini kaydeden Rehn, "Ancak reform sürecinin devam etmesi ve güçlendirilmesi gerekir." dedi.

Rehn, Gül ile görüşmelerinde özellikle ifade özgürlüğü alanında Türk hukuk sisteminin Avrupa konvansiyonu ile uyumlu hale getirilmesi ve din özgürlüğü alanındaki eksiklerin giderilmesi konularını ele aldıklarını kaydederek, bu reformların AB nedeniyle değil Türk halkına dinamizm getireceği için önemli olduğunu dile getirdi. Rehn, Ankara Protokolü çerçevesinde Türkiye'nin bazı sorumlulukları bulunduğunu da Gül'e aktardığını sözlerine ekledi.

GÜL: BİR KANUNLA GELECEK YIL TAM ÜYE Mİ OLACAĞIZ?

Bakan Gül ise AB süreci içinde birçok reform çalışmaları gerçekleştirildiğini kaydederek, "Fakat daha yapacaklarımız var ve bunların farkındayız." dedi.

Yapılacaklar arasında TCK'nın 301. maddesinde bir değişime gidilmesinin olup olmadığının sorulması üzerine ise Gül, "Yapılacakları dar kapsamda algılamamak gerekir. 301'de değişiklik yapınca gelecek yıl tam üyelik mi elde edeceğiz? Yapacaklarımız derken; sağlıktan eğitime, ulaştırmadan çevreye kadar her alanda insanların hayatlarını kolaylaştıracak şeyleri kastettim". diye konuştu.

Gül, "Türkiye'de bir fikrin arkasında şiddeti teşvik yoksa, buna karşı da olsak, sevmesek de bu söylenebilir, konuşulabilir" dedi.

"Ucuz şöhret olmanın bazı yolları vardır" eleştirisinde bulunan Gül, Türkiye ile ilgili özellikle yurtdışında haksız eleştirilerde bulunulduğunu dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious