Zorlu: Çin'den yatırım daveti alıyoruz

Zorlu: Çin'den yatırım daveti alıyoruz.15405
  • Giriş : 31.05.2007 / 13:39:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 14:21:01

Zorlu, gerek elektronik gerekse tekstilde yatırım yapmaları için kendilerine davet geldiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ZORLU Grubu Yönetim Kurulu Başkanı A. Nazif Zorlu, gerek elektronik gerekse tekstilde yatırım yapmaları için Çin’den kendilerine davet geldiğini belirtti. Zorlu, “Adamların teklifini görünce diyorum ki, biz burada cengaveriz. Hepiniz de cengaversiniz” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen ve iki gün sürecek olan ‘Ulusal Girişimcilik Kongresi’ BTSO hizmet binasında başladı. Toplantının açılışında konuşan BTSO Başkanı Celal Sönmez, küresel ekonominin sürekli değişen şartları ve vahşi rekabet ortamında şirket ömürlerinin giderek kısaldığını, ancak gelişime ayak uydurabilenlerin, değişime hızla uyum sağlayabilenlerin ve yenilikçiliğe yatırım yapanların ayakta kalabildiklerini söyledi. BTSO Başkanı Sönmez, kongrenin onur ödülüne layık görülen A. Nazif Zorlu’ya, Bursa’nın simgesi olan Yeşil Türbe ve Karagöz Hacivat figürleri işlemeli bir çini tablo hediye etti.

GEÇEN YIL 2.8 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Daha sonra kürsüye çıkan Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı A. Nazif Zorlu, firma olarak girişimciliğe bakış açılarını anlattı. Girişimciliği Babadağ’da öğrendiklerini dile getiren Zorlu şöyle konuştu:

“Küçük yaşlarda biz bunu hayata geçirmek için Babadağ’dan Trabzon’lara gittik. Yerinde pazarlama için 1960’ın başında Trabzon’a gittik. Sonra Trabzon’dan İstanbul’a, İstanbul’dan dünyaya. Şu anda Zorlu Grubu, tekstilden elektroniğe, elektronikten beyaz eşyaya ve hatta enerjide bütün dünyaya açıldı. 107 ülkeye ihracat yapıyoruz. Geçen sene Zorlu Grubu’nun yaptığı ihracat 2 milyar 800 milyon dolardır. İşte girişimcilik böyle olursa, girişimcinin de önü kesilmezse neler yapılabileceği ortada.”

‘SANAYİCİNİN ÖNÜ AÇILMIYOR’

Toplantı öncesi sanayicilerle biraraya geldiğini ve sorunlarının ortak olduğunu dile getiren Zorlu, sanayicinin önünün Türkiye’de açılmadığını öne sürdü. Girişimcinin önünün açılması halinde yapılamayacak şey olmadığını vurgulayan Zorlu, “Bursa’nın arkasında Uludağ olmasaydı, orası da düz bir yer olsaydı. Dört bir tarafı fabrikalarda donatılmış olacaktı. Ülkenin hem tarımda hem sanayi de neler yaptığını görüyoruz. İşte girişimci bu. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok” dedi.

TAKLİKÇİLERE ELEŞTİRİ

Bugüne kadar başkaları tarafından yapılanı değil, hiç yapılmamışları hayata geçirmeye çalıştıklarını dile getiren Nazif Zorlu, “Maalesef patent konusunda birbirimizi taklit etmekte, birbirimize çelme takmakta çok iyi girişimcilik yapıyoruz. Biz Zorlu Grubu olarak hep yeniliklerin peşindeydik, yeniliklere odaklandık. Bütün yaptığımız şeylerle başarı elde ettik. Bugünkü Zorlu Grubu’nun başarısı da girişimcilik ve inevasyondur” diye konuştu.

Girişimcilere verilen destek nedeniyle çok sayıda yabancı yatırımcının Çin’e gittiğini kaydeden Zorlu konuşmasını şöyle tamamladı:

“Orada girişimcinin önü kesilmiyor. Bugün bize Çin’den davet var. Hem elektronikte hem tekstilde. Adamların teklifini görüce diyorum ki, ‘biz cengaveriz.’ Hepiniz de cengaversiniz. Seçimler de var. Sanayiden, özel sektörden de Ankara’ya gitmemiz lazım ki, ülkemizi bir yerlere götürelim”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious