Zorlu seçim süreci 16 Nisan'da başlıyor

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Türkiye Cumhuriyeti'nin 11. cumhurbaşkanının seçim süreci, 16 Nisan Pazartesi günü başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

11. Cumhurbaşkanı seçimi için süreç, Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin sona ereceği 16 Mayıstan bir ay önce, yani 16 Nisan Pazartesi günü başlayacak. Adaylık başvuruları, 25 Nisan Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecek. Kalan 20 gün içinde ise seçimler yapılacak.

Arınç, hafta içinde AK Parti ve CHP grup başkanvekilleri ile yaptığı toplantıda, turların hangi tarihlerde yapılacağına ilişkin iki seçenek sunmuş, bunların, partilerde değerlendirildikten sonra kesin tarihin ortaya çıkacağını açıklamıştı.

İlk seçenek, ilk turun 26 Nisan, ikinci turun 1 Mayıs, üçüncü turun 8 Mayıs, son turun da 15 Mayısta yapılmasını, ikinci seçenek ise ilk turun 3 Mayıs, ikinci turun 7 Mayıs, üçüncü turun 11 Mayıs, son turun da 15 Mayısta yapılmasını öngörüyordu.

TBMM Danışma Kurulu, adaylık başvuru sürecinin son günlerinde Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplanarak, seçim turlarının hangi tarihlerde yapılacağını belirleyecek.

-OYLAMALAR-

En az 3'er gün arayla yapılacak oylamaların ilk iki turunda, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun (367) oyu sağlanamazsa 3. tur oylamaya geçilecek ve 3. turda üye tam sayısının salt çoğunluğunu (276) sağlayan aday, Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Bu turda üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde, 3. turda en çok oyu alan iki aday arasında 4. tur yapılacak. Bu oylamada da cumhurbaşkanının seçilebilmesi için gerekli olan 276 oy sağlanamazsa TBMM seçimleri yenilenecek.

Varılan mutabakat gereği, TBMM'de 26 Nisan-16 Mayıs tarihleri arasında yasama faaliyeti yapılmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious