'Zorlu' spekülatörlerden intikam aldı

'Zorlu' spekülatörlerden intikam aldı.13574
  • Giriş : 25.06.2009 / 09:46:00

Hisselerimi yükseltip beni töhmet altında bırakıyorlar’ isyanı yapan Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, spekülatörden akıllara zarar bir intikam aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

'Son 10 günde yabancı ortaklık ve sermaye artırımı söylentileriyle yüzde 50'den fazla değer kazanan Zorlu Enerji hisselerindeki spekülasyona şirketten ders gibi Tokat geldi.

Önceki gün Zorlu Holding'in patronu Ahmet Nazif Zorlu'nun 'Hisselerimi anlamsız şekilde yükseltip beni töhmet altında bırakıyorlar' açıklamasının ardından dün Zorlu Enerji yönetiminden rekor miktarda bedelli sermaye artırımı kararı çıktı.

Spekülasyon yapanların beklediğinin aksine şirket bedelsiz değil, bedelli sermaye artırımı yapacağını açıklayınca, hisseler günü yüzde 13.68 düşüşle 4.10 liradan taban fiyattan kapattı. Zorlu Enerji bedelli sermaye artırımının yüzde 244.9 olacağını açıkladı. Yani Zorlu Enerji hisseleriyle oynayıp fiyatını çıldırtan spekülatörler ellerindeki her 4.10 liralık hisse için şirkete rüçhan hakkı olarak 2.45 lira daha ödemek zorunda kalacak.

ŞEFFAF BİLANÇO

Söz konusu artırımla şirketin sermayesi 81.67 milyon liradan 281.66 milyon liraya yükseltilecek. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalacak payların alımını ise Zorlu Holding taahhüt ediyor. Zorlu Enerji sermayesini yüzde 244.9 nakit artıracağını ve bazı iştiraklerinde grup içi hisse devirleri yapacağına yönelik açıklamalarının ardından analistler, hisse devirlerinin şirket bilançosunu daha şeffaflaştırdığını ve olası bir ortaklık durumunda gereken ilk adım olduğunu söylediler.

'Sermaye artırımı var'

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ise dün Reuters'a yaptığı açıklamada, Zorlu Enerji hisselerindeki sert yükselişi açıklayacak sebebi kendisinin de bilmediğini belirtmiş ancak sermaye artırımı konusunda ipucu vermişti. Zorlu 'Tabii ki sermaye artırımı diye bir şey söz konusu, ama yabancı ortaklıkla ilgili ciddi bir şey yok... Şu anda ciddi bir görüşme yok, zaten açıklamak zorundayız...' demişti

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*