Zorlu: Türkiye yeni bir hamle yapmalı

Zorlu: Türkiye yeni bir hamle yapmalı  .15190
  • Giriş : 06.03.2008 / 17:10:00

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nafiz Zorlu, Türkiye'nin sanayi yatırımlarında yeni bir hamle yapması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yıllardır verilen teşviklerin doğru yerde kullanılmadığını savunan Zorlu, sanayi yatırımlarının Doğu ve Güneydoğu'ye yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Zorlu, hükümetin hazırlığını yaptığı yeni ekonomik pakete Türkiye'ye yeni bir hamle yaptıracak düzenlemelerin olmasını beklediklerini kaydetti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile HSH Nordbank'ın Hilton Oteli'nde düzenlenen toplantıda konuşan Zorlu, Türkiye'de teşviklerin hala nereye nasıl verileceğinin bilinmediğini savundu. "Bölgesel teşviklerin kazancı ne oldu sorusunun cevabı hiç bir şeydir" diyen Zorlu, "Teşvikleri doğru verirsek Özal döneminde olduğu gibi yeni bir hamle yapmış oluruz." açıklamasında bulundu. Yeni ekonomik pakette özellikle Doğu ve Güneydoğu'ya yatırımların teşvik edilmesi gerektiğini kaydeden Zorlu, "Mısır'a giden yatırımlar Doğu ve Güneydoğu'ya yönlendirilseydi Türkiye kazançlı çıkardı." dedi. Türkiye'nin sanayi yatırımlarını dağıtması gerektiğini ifade eden Zorlu, şunları söyledi: "Yatırımlar cazip hale getirilmeli. Türkiye'de yatırım yapmaya karar verdiğinizde önce devlet sizden para istiyor."

Kobilerin desteklenerek bugünkü yapılarından çıkarılması gerektiğini anlatan Zorlu, bu kuruluşların şu anda tencerede pişirip kapağında yediğini vurguladı. "Devletle işbirliği yapsaydık bugün Vestel 10 kat daha büyük olurdu" diyen Ahmet Nafiz Zorlu, grup olarak bundan sonra enerji ve gayrimenkulde büyüyeceklerini vurguladı. Zorlu, enerjide yeni özelleştirmelere de talip olacaklarını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious