Zorunlu askerlik mutlaka kalkacaktır

Zorunlu askerlik mutlaka kalkacaktır.17180
  • Giriş : 30.06.2009 / 15:45:00

"PKK'nın marjinalize edildiği, Kürt sorununun çözüldüğü süreçte zorunlu askerlik sürdürülemez" diyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Siyaset antropologu Suavi Aydın Neşe Düzel ile Taraf gazetesinde yaptığı röportajda çarpıcı bazı iddiaların altını çizdi. TSK'nın Türkiye siyasetindeki rolü üzerine konuşan Aydın, zorunlu askerlik hizmetinin toplumda itaat zemini yarattığını ve kadın erkek tüm bireyleri ile Türkiye toplumunun "militar" olduğunu ileri sürüyor.

"Zorunlu askerlik mutlaka kalkacak" diyen Aydın "Kürt sorununun çözülüp PKK'nın marjinalize olduğu bir ortamda zorunlu askerlik sürdürülemez. Askerler de bunun farkında" diyor.

İşte Taraf gazetesindeki röportajdan bir bölüm:

Askerlik, bütün hayata dair bir itaat zemini yaratıyor. Ve askerlik, bu yüzüyle insanları bir tür ehlileştirme süreci oluyor. Delikanlıyken pek çok şeyi yapabilirken, bir anda yapamaz hale geliyorsunuz ve buna alışıyorsunuz. Çünkü askerlik az bir süre değil. Bir sene, 15 ay, 18 ay askere gittiğinizde ehlileşiyorsunuz.

Toplum, askerlik kanalıyla nasıl ehlileşiyor?

Artık eskisi gibi olamıyorsunuz. İtaatkâr oluyorsunuz. Devletin otoriter yüzüyle orada karşılaşıyorsunuz ve uyumanız, kalkmanız, izne çıkmanız dahil her şeyinizle zapturapt altına alınıyorsunuz. Bir tür kıstırılmışlık durumudur bu. Kısacası zorunlu askerlik, ordunun toplumsal rolünü belirlemede çok önemlidir. Bir militarizasyon sürecidir bu. Mesela Türkiye toplumu çok militardır. Türkiye toplumunu oluşturan bütün unsurlar, yani sadece Türkler değil, Kürtler de, Çerkesler de, Gürcüler de militardır. Bu toplumun erkeği de kadını da militardır.

Militar olmak ne demektir?

Militar, bir sorunu çözerken, müzakereden ziyade zor araçlarına başvurarak sonuç alınacağına inanan kişidir. Militar, itaate, sadakate ve disipline inanır. Türkiye toplumu militar olduğu için zaten Nobel ödülü alan Orhan Pamuk"la değil, Plevne müdafaasını yapan Gazi Osman Paşa"yla daha çok övünüyor. Üniversitelerin adlarına bakın. Maraş"ta üniversite kuruyorsunuz, adını Sütçü İmam koyuyorsunuz. Sütçü İmam, Fransız kuvvetlerine karşı Maraş"ta ilk kurşunu sıkan adamdır. Kuvayi Milliye"nin kontrgerillası Topal Osman"ın adını bile bir üniversiteye vermeye kalkmışlardı. Zaten siz henüz ortaöğretim çağındaki bir çocuğa askerlik ve milli güvenlik dersi okutursanız...

Sonuç ne olur peki?

O zaman Ordu, tartışılmaz, kutsanan, ulaşılması gereken bir yer haline gelir. Nitekim bu yaşanıyor ve Ordu, dokunulduğu zaman feryat edilen bir yer oluyor. Bir yazarın yargılanmasına itiraz edilmiyor da, bir general nasıl yargılanır diye itiraz ediliyor. Milli güvenlik dersi Avrupa"da hiçbir ülkede yok. Ama bizde henüz lise talebesi olan bir çocuğu potansiyel asker olarak kabul etmek ve onu askerliğe hazırlamak için var. Ayrıca bir toplum düşünün ki, çocuklarını ve gençlerini kendi bayramlarında uygun adım yürüterek devlet ricalinin önünden geçiriyor. Dünyada bugün bu tür uygulama Çin"de ve Kuzey Kore"de var. Militar toplum böyle bir şeydir işte! Bu ülkede yurttaş algısı bir türlü değişmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*