Zorunlu avukatlık devam etmeli

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

TBMM'de görüşmeleri süren 'zorunlu avukat uygulaması'na sınırlama getiren kanun tasarısı baroları rahatsız etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zorunlu avukatlık uygulamasının adam öldürme, gasp gibi ağır suçlarla sınırlandırılmasına karşı çıkan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, milletvekillerine birer mektup gönderdi. Özok, mektubunda devletin sanıklara ücretsiz avukat atamasının savunma hakkının gereği olduğunu belirterek, yapılmak istenen değişikliği Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde belirtilen 'adil yargılanma ve savunma hakkı' anlayışından geri gidiş olarak nitelendirdi. Özok, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ödeneğinin dağıtım ve denetiminin TBB'den alınarak Adalet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na verilmesi önerisini de eleştirdi. Kanun teklifinin bu şekilde kabul edilmesi durumunda yıllık yaklaşık 150 milyon YTL'yi bulan CMK ödeneğinin dağıtım ve denetimi Adalet ve Maliye Bakanlığı'nca gerçekleştirilecek.

İzmir Barosu CMK Merkezi Sorumlusu Avukat Mehmet Kozan da zorunlu avukatlık kapsamının daraltılmasına karşı çıktı. Kozan, bunun sanık ve mağdurlar açısından şimdiye kadar kazanılmış hakların geri alınması anlamını taşıdığını savundu. Zorunlu avukatlık kapsamının ödenek sıkıntısı nedeniyle daraltılmak istendiğini belirten Kozan, "Yapılması gereken zorunlu avukatlığın altyapısını oluşturmak ve ödeneğini artırmaktır." dedi. Ankara Barosu CMK Merkezi Başkanı Sami Kahraman ise yeni CMK'nın yürürlüğe girmesiyle ücretsiz avukat atama sayısının 8 kat arttığını vurgulayarak sınırlama girişimine destek verdi. Ücretsiz avukat atamayla paralel olarak ödenek miktarının da katlandığını kaydeden Kahraman, ödenek yetersizliği nedeniyle avukatların sıkıntı yaşadığını söyledi. Ücretsiz avukatlık kapsamında barolara büyük miktarlarda paralar ödeyen devlet, bu paraların nasıl harcandığı konusunda denetim sorunu yaşıyor. Bazı baroların CMK ödeneği olarak aldıkları paraların bir bölümünü baroya bina yapımı ya da başka ihtiyaçlar için harcadıkları öne sürülüyor. TBB, paralarının dağıtımını il barolarının taleplerine göre değil kendi belirlediği dağıtım sistemine göre yapıyor. Talep ettikleri paranın tamamını alamayan baroların itirazları sebebiyle ödenek tartışması yaşanıyor. 1 Haziran 2005'te yürürlüğe giren yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'yla zorunlu avukatlık uygulaması genişletilirken, üst sınırı 5 yıl ve daha ağır hapis cezası olan suçlara ilişkin bütün soruşturma ve davalarda avukat bulundurulması mecbur tutuldu. Ayrıca şüpheli ve sanıkların yanı sıra mağdurlara da ücretsiz avukat isteme hakkı tanındı. Özellikle mesleğe yeni başlayan genç avukatlar açısından CMK avukatlığı önemli bir gelir kapısı haline geldi. Maliye Bakanlığı'nca tahsis edilen, Adalet Bakanlığı ve TBB aracılığıyla gönderilen ödenekler, ücretsiz olarak görevlendirilen avukatların ücretlerini karşılamaya yetmeyince barolar avukatlara borçlandı.

2005'te CMK için avukatlara 36 milyon YTL ödeme yapılırken, bu rakam 2006'da 133 milyon YTL'ye çıktı. Ancak Barolar Birliği bu paranın da yeterli olmadığını belirterek, 2006 sonuna kadar 70 milyon YTL daha ödenek aktarılmasını istedi. TBMM'de görüşmeleri süren kanun teklifiyle, hapis cezasının üst sınırı 5 yıl olan suçlara ilişkin davalarda avukat bulundurulmasını zorunlu kılan hüküm değiştiriliyor. Buna göre devlet sadece; adam öldürme, gasp, uyuşturucu ticareti, uçak kaçırma, ihaleye fesat karıştırma, vatana ihanet, anayasal düzeni bozmaya teşebbüs gibi suçlardan yargılananlara zorunlu olarak avukat atayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious