Zorunlu din dersi AİHM'de

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Erden, zorunlu din dersi uygulamasına ilişkin AİHM'de açtıkları davanın çarşamba günü görüleceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erden, Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlediği basın toplantısında davayı değerlendirirken, ders kitaplarında Aleviliğe yer verildiği iddialarına da karşı çıkarak bunları "kocaman bir yalan" olarak niteledi.

İlköğretim ve liselerde okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında inceleme yaptıklarını kaydeden Erden, "İlköğretim okulları 4,5,6,7 ve 8. sınıf, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarında her hangi bir değişiklik bulunmamaktadır" dedi. Erden, ilköğretimde, Aleviliği yok sayan zihniyetin hâkimiyetini sürdürdüğünü kaydetti.

10. sınıf ders kitabının 33. sayfasında tek sayfa olarak Hacı Bektaş Veli'nin "Makalat" adlı eserine değinildiğini, 55. 56 ve 57. sayfalarında da "Hz. Ali'nin örnek Şahsiyeti ve İbadetin Önemine Dair Sözleri" başlıklı yazıya yer verildiğini belirten Erden, 11. sınıf ders kitabının 51,52,53 ve 63. sayfalarında "Alevi-Bektaşi, Ehl-i Beyt, Şia, Kerbela, Hz. Hüseyin" ile ilgili çok kısa ve Alevi bakışına aykırı bilgiler verildiğini söyledi. Erden, şöyle devam etti:

"Bir bütün olarak ders kitaplarına baktığımızda, Aleviliğin temel ritüelleri olan, Cem Tören'ine, Semah'a Muharrem Orucu'na, Musahipliğ'e, Kirveliğ'e, Cenaze Erkanına vb temel Alevi pratiklerine hiç yer verilmediği görülmektedir. Bu da bizce, Aleviliğin inanç, felsefe ve öğreti olarak verilmek istenmediğinin açık bir kanıtıdır.

Sonuç olarak Aleviliğin ders kitaplarına girdiği yönündeki açıklamalar, kocaman birer yalandır. Aleviliğe kelime olarak ders kitaplarında yer verilmiş, ama kitaplarda, Alevilikle ilgili, genel kültür anlamında bir bilgi dahi, bulunmamaktadır."

"Hükümet çocuklar üzerinden, asimilasyon politikalarına devam etmektedir" diyen Erden, ABF ve bağlı örgütler olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtıkları davanın son aşamasına gelindiğini söyledi.

Gümüş, "Davamızın duruşması 03 Ekim'de AİHM'de yapılacaktır. Kabul edilebilirlik kararı verilmiş olan davanın neticesinde, 12 Eylül ürünü olan ve 25 yıldır Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında sürdürülen, zorunlu din dersi uygulamasının sona erdirilmesini beklemekteyiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious