Zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmalı!

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, "Fiziksel altyapı yeterli düzeye getirilerek, zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eğitim ve öğretimin temel işlevinin toplumu çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek olması gerektiğini belirten Sezer, "Bu amaca, Cumhuriyet'in temel değerlerini özümsemiş, ülkesine karşı sorumluluklarının bilincinde, çağdaş bilim ve teknolojiyle donanımlı, bilgi toplumuna uyum ve katkı sağlayabilecek yurttaşlar yetiştirmekle ulaşılacaktır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Sezer, İstanbul'da Türk Eğitim Vakfı'nın(TEV) kuruluşuunn 40'ıncı yıl dönümü nedeniyle düzenlenen yemeğe katıldı. Cumhurbaşkanı ve eşi Semra Sezer'in yanı sıra geceye İstanbul Valisi Muammer Güler, 1.Ordu Komutanı Org. Fethi Tuncel, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, iş adamları Rahmi Koç, Mustafa Koç, Ali Sabancı, Ömer Sabancı, Şarık Tara, Jefi Kamhi, Ömer Dinçkök, Ensin Özince, Bülent Eczacıbaşı, Nihat Özdemir, İlber Ortaylı, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ile çok sayıda davetli katıldı. Kişi başı katılımın 1000 YTL olduğu Conrad Otel'deki gecede TEV için yaklaşık 750 bin YTL toplandı.

Gecede konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, eğitimin önemine dikkat çekti. Çağdaş ve evrensel ilkeleri benimsemiş ülkelerin, saptadıkları hedeflere ulaşabilmek ve dünyada daha çok söz sahibi olabilmek amacıyla, eğitimin kalitesini yükseltmek ve yaygınlaştırmak için çaba gösterdiklerine değinen Sezer, "Eğitim, geleceğin güvencesidir. İyi eğitim almış bireyler, yaşamın her alanında karşılaştıkları güçlüklerin üstesinden gelebilecek, toplumlarını aydınlık yarınlara taşıyabilecek birer yurttaş olarak yetişirler. Eğitimi yaşam boyu süren etkinliğe dönüştürerek, araştırma ve sorgulama yetenekleriyle bilgi üretimine katkıda bulunan bireylerden oluşan toplumlar, güçlenerek, kalkınma sorunlarını aşmakta, uygarlığın gelişimine katkıda bulunmaktadır. Yaşadığı topluma bilgi birikimi ve deneyimleriyle yön verebilme gücüne ve çağdaş yaşamın gereksinim ve beklentilerini karşılayacak donanıma sahip sağlıklı bireylerin yetiştirilmesi ancak, çağdaş eğitim ve öğretim programlarının uygulanmasıyla olanaklıdır." şeklinde konuştu.

Bireylerin farklılaşan yaşam koşullarını ve dünyadaki değişimleri dikkate alan çağdaş eğitim, toplumsal gelişimin itici gücünü oluşturduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Sezer, "Çağdaş eğitim, sorgulama yeteneği kazandırmayı ilke edinen, öğrenmenin öğretilmesini amaçlayan, akıldışılıktan ve bağnazlıktan uzak bir anlayışı gerektirmektedir." dedi.

Sezer şunları söyledi: "Yüce Atatürk'ün, ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yolda ilerlemek, gösterdiği hedeflere ulaşabilmek için, eğitim temel araçtır. Eğitim ve öğretimin, Atatürk ilke ve devrimleri ile anayasal esaslar doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim ölçütlerini temel alan yapısı korunmalı, öğretim birliği ilkesine bağlı kalınarak, devletin gözetim ve denetimi altında yapılmasına önem verilmelidir. Eğitim ve öğretimin temel işlevi, toplumu çağdaş uygarlık düzeyine yükseltmek olmalıdır. Bu amaca, Cumhuriyet'in temel değerlerini özümsemiş, ülkesine karşı sorumluluklarının bilincinde, çağdaş bilim ve teknolojiyle donanımlı, bilgi toplumuna uyum ve katkı sağlayabilecek yurttaşlar yetiştirmekle ulaşılacaktır. Bu yöndeki atılımlar, Türkiye'nin, kendi özgün teknolojisini üreten ve bu alanda adından söz ettiren, rekabet gücünü artıran bir ülke durumuna gelebilmesinin yolunu da açacaktır. Temel eğitim ve öğretim, kız ve erkek tüm çocuklar için anayasal bir haktır. Devlet bu hakkın kullanılmasına olanak sağlayacak eğitim ortamını hazırlamakla yükümlüdür. Okullaşmanın tamamlanmaması, aile engeli gibi nedenlerle kimi çocuklarımızın zorunlu eğitimden yoksun bırakılması sorununa çözüm bulunması temel öncelik olarak algılanmalıdır. Bununla birlikte, fiziksel altyapı yeterli düzeye getirilerek, zorunlu eğitim 12 yıla çıkarılmalıdır. Eğitimde niteliğin yükseltilmesi ve gelişimin sürdürülmesi bunun gerçekleştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Yüce Atatürk'ün ilke ve devrimlerine bağlı, Cumhuriyet'in çok yönlü kazanımlarının, hak ve sorumluluklarının bilincinde olan, üretken, çağdaş becerilerle donatılmış, demokrasiden ödün vermeyen, sağlam değer yargılarını özümseyen bireyler, toplumsal gelişmenin öncüsü olacaktır."

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise konuşmasında Türk Eğitim Vakfı'nı anlattı. Yırcalı, "Türk Eğitim Vakfı taraftır. Cumhuriyete taraftır. Demokrasiye taraftır. Türk Eğitim Vakfı laikliğe taraftır. Türk Eğitim Vakfı eğitimli gençliğe taraftır. Büyük Atatürk'ün tarafındadır. Bundan dolayı Türk Eğitim Vakfı Türkiye'nin vakfıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious