'Zübeyde Hanım' filmini kim çeksin?

'Zübeyde Hanım' filmini kim çeksin?.12614
  • Giriş : 09.06.2009 / 14:06:00

Mustafa belgeselinden sonra Zübeyde Hanım hayatı da beyaz perdeye yansıtılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Can Dündar'ın çok tartışılan “Mustafa” belgeselinden sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın hayatı da beyaz perdeye aktarılıyor.

Atatürk üzerine uzun yıllardan beri araştırmalar yapan iletişimci Serpil Öztürk'ün projesi olan “Zübeyde Hanım” filmin senaryosu bitme aşamasına geldi. Zübeyde Hanım ile eşi Ali Rıza Efendi, oğlu Mustafa Kemal ve diğer çocuklarının yaşamından kesitlerin yer alacağı filmin yönetmenliğini kimin yapacağı ve karakterleri canlandıracak oyuncular henüz netleşmiş değil. Öztürk hayranı olduğu Yılmaz Güney gibi bir yönetmenin filmi çekmesini çok istediğini belirtiyor.

İzmir'de yaşayan Serpil Öztürk “Zübeyde Hanım” filmi için ilk açıklamasını Haber 7'ye yaptı. Kendini yetiştirmiş, sorumluluk sahibi bir Türk kadını olarak Zübeyde Hanım'ın yaşamını beyaz perdeye aktarmayı ve onu dünyaya daha iyi tanıtmayı kendisine görev bildiğini belirten Serpil Öztürk, bir ekip çalışması yürüttüklerini ve ağır bir görevin sorumluluğunu omuzlarında taşıdıklarını söyledi.

ZÜBEYDE HANIM GÖLGEDE KALAMAZ

“Büyük bir emek, özveri ve fedakarlıkla çocuklarını büyüten, koca yürekli, anaç, koskoca bir devleti kurtaran, Türkiye Büyük Millet Meclisini kuracak kadar güçlü, kudretli, azimli bir paşanın yaşamında en önemli rol oynayan bir anne” olarak tanımladığı Zübeyde Hanım'ın gölgede kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirten Serpil Öztürk, “Zübeyde Hanım'ın hayatını görsel alana taşıyarak tüm dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

Zübeyde Hanım filmi için uzun zamandan beri ciddi bir çalışma içinde olan ve sanaryoyu bitirme aşamasına gelen Serpil Öztürk, 1979'da Adana'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da yapan Öztürk, KKTC'deki Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldu.

MUSTAFA'YA YORUM YOK, BEREKET'İN BELGESELİ ETKİLEMİŞ

Can Dündar'ın yaptığı Mustafa Filmi hakkında olumlu ya da olumsuz anlamda şu aşamada bir yorum yapmanın yanlış anlaşılacağını belirten Öztürk, Zübeyde Hanım filminin de en az “Mustafa” kadar ses getireceğini söyledi.

Atatürk'ün yaşamına dair merakının, üniversite yıllarında Mithat Bereket'in yaptığı Atatürk'ün hayatını anlatan belgeselinin izledikten sonra kendisinde uyandığını belirten Serpil Öztürk, “O gün Ata'nın kararlılığından, sabrından ve yılmadan sarf ettiği yoğun çabadan daha bir etkilendim.” dedi.

ZÜBEYDE HANIM: ANAÇ AMA DİKTATÖR BİR ANNE

Filmde, Zübeyde Hanım'ın 20'li ve 60 yaş döneminin ele alınacağını ifade eden Serpil Öztürk, “Nasıl bir Zübeyde Hanım karakteri olacak?” sorusunu ise şöyle cevap verdi: Zübeyde Hanım'ın çocuklarını sarıp sarmalarkenki anaç yapısı ile onların geleceği için bir diktatör gibi davranmasını, beyaz perdeye en sade ve herkesçe anlaşılır bir dille aktarmaya çalışacağız.”

FİLMİ YILMAZ GÜNEY GİBİ BİR ÇEKECEK

Zübeyde Hanım filmini çekecek yönetmenin henüz belli olmadığını ama Yılmaz Güney gibi idealist bir yönetmenle çalışabilmeyi çok arzu ettiğini ifade eden Serpil Öztürk, “Fakat şu anda da Yılmaz Güney düşüncelerini yaşatan, onun gibi idealist olan çok başarılı yönetmenlerimiz mevcut. Değerlendiriyoruz, şimdiye kadar başarılı işlere imza atmış çeşitli yönetmenlerle görüşme aşamasındayız.” diye konuştu.

Yaptığı uzun ve derin bir araştırmadan sonra, Zübeyde Hanım filminin senaryosunu tamamlama aşamasına geldiğini belirten Öztürk, 22 Haziran'da İzmir Ticaret Odası Sergi Salonu'nda kendi çabaları ile derlediği, Atatürk'ün “hiçbir yerde görülmeyen” resimlerini bir araya getirerek Atatürk resimleri sergisini açacağını da ifade etti.

Filmin perdeye yansıtılması için kendi birikimleriyle bu aşamaya geldiklerini ama yine de desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten Öztürk, “Arkadaşlarımız sponsorluk araştırması içerisindeler. İnanıyorum ki, maneviyat yüklü bir annenin yaşamını anlatacağımız böylesine önemli bir konu için yeterli duyarlılık gösterilecektir.” şeklinde konuştu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*