Zübeyir Yetik'in geçmişten gelen notları

Zübeyir Yetik'in geçmişten gelen notları.10655
  • Giriş : 18.12.2008 / 17:17:00

'Yeni İslâmî Akım' düşüncenin öncülerinden olan gazetec, yazar Zübeyir Yetik, 66 yıllık hayat mücadelesini, 'Geçmişten Gelen Notlar' ad altında topladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yakın tarihimizin önemli düşünürlerinden, gazeteci, yazar ve sendikacı kimlikleriyle bir dönemin en etkili isimlerinden biri olan Zübeyir Yetik, 66 yıllık bir zaman sürecinde yaşadıklarını toplumla paylaşmaya karar vererek hatıralarını gün yüzüne çıkardı. “Geçmişten Notlar” adıyla yayımlanan bu önemli hatıra kitabı, kişisel bilgilerden ziyade yakın tarihimizde yaşanmış pek çok siyasi ve kültürel olayın arkaplanını öğrenmemize katkıda bulunuyor.

Hatıralarını yazmaya, önceleri bir tür nefis muhasebesi yapmak, kendisini hesaba çekmek için başladığını belirten Zübeyir Yetik, daha sonra gerçek bir hesaplaşmanın ancak insanlara hesap vermekle mümkün olabileceğini fark ettiğini belirtiyor. Bu nedenle kaleme aldığı hatıralar, hem bir nefis muhasebesi hem de topluma hesap verme niteliğine dönüşen ilişkiler ve olaylarla dolu.

Zübeyir Yetik, “Geçmişten Notlar”da, hatıra kitaplarının bilinen formatı olan kronolojik bir sırayı gözetmemiş. Hatıraların birbirini izlediği, hatırlandıkça anlatıldığı bir yapıda kaleme alınmış. Bu nedenle kitabı meydana getiren hatıralar, dolu dolu yaşanmış çok yönlü bir hayatın izlerini taşıyor.

“Geçmişten Notlar” yakın tarihimizin daha sıhhatli bir analizi için çok önemli bilgiler veriyor. Tarihe tanıklığın birinci dereceden ifadelerini içeriyor. Siyasi ve kültürel hayatımızın önemli bir döneminin aydınlanmasına vesile oluyor. Bu muhasebenin, hayatları toplumsal hayatla örtüşen çok sayıda siyasetçi, fikir adamı ve yazar için cesaret verecek bir örneklik teşkil etmesi bekleniyor.

Beyan Yayınları tarafından yayımlanan “Geçmişten Notlar”496 sayfalık yoğun bir kitap olmasına karşılık, Zübeyir Yetik'in akıcı üslubuyla kolayca okunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*