Zulumden kaçan genaral, geri döndü

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Saddam'ın zulmünden kaçan genaral, Irak'a geri döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak ordusunda generalken Saddam Hüseyin'le ters düştükten sonra zulme maruz kalan ve ardından Türkiye'ye geçici olarak sığınan Salah Mahmud Ali Tala, 5 yıldan bu yana yaptığı iltica başvurularını Birleşmiş Milletler'in (BM) olumsuz cevap vererek yer göstermemesi üzerine Irak'a geri döndü.
Salah Mahmud Ali Tala'nın Irak'tan kaçışı 1999 yılında orduda generalken Saddam Hüseyin'le ters düştükten sonra başlar. Saddam'ın, "Kürtlerin yaşadığı bölgeleri bombala!" emri üzerine Mahmud Ali, "Bunu psikolojim kaldıramıyor, yeter artık. Emekliye ayrılmak istiyorum." karşılığını verdi. Ardından ailesini de yanına alarak aynı günün gecesinde Irak'tan kaçtı. Türkiye'ye ayrı noktalardan giren Ali Tala ailesinin iltica talebini Türk makamları geçici süreyle kabul etti. Bunun üzerine eski general, eşi ve 5 çocuğuyla Eskişehir'e yerleşti.

Dil sorunu ve ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere birçok zorlukla karşılaşan Mahmud Ali Tala, ailesini geçindirmek için inşaattan kasaplarda temizlik yapmaya kadar birçok işte çalıştı. Komşularının yardım talebini de geri çeviren Tala, ailesini geçindirebilmek için bir süre de çakmak gazı sattı. Irak'ta itibarlı ve zengin bir general iken, bir anda ekmek parası bulamaz hale gelen Tala, sıkıntılar üzerine yardım derneklerine başvurdu. Yardım derneklerinin devreye girmesi ile Mahmud Ali'nin önce evine eşya alındı sonra da kendisine gecici iş bulundu.

Bir mağazada tezgahtarlık yapmaya başlayan Mahmud Ali Tala, çocuklarının yetişmesi, ihtiyaçlarının artması ve şartların her geçen gün kötüye gitmesi üzerine BM'ye başvurarak, Avrupa ülkelerinden birine yerleşme talebinde bulundu. Yaklaşık 5 yıl boyunca BM'ye iltica talebinde bulunun Tala'nın bu talebi karşılık görmedi. Yaşam şartları her geçen gün kötüye giden ve çocuklarına gelecek hazırlamak kaygısına düşen Tala, BM'nin yerleşecek bir ülke göstermemesi üzerine Irak'a geri dönmek kararı aldı.

Yardım derneklerinin destekleri, çakmak gazı satıp, tezgahtarlık yaparak geçimini sağlayan Mahmud Ali Tala'nın 5 çocuğu ve eşini alarak 1 ay önce Eskişehir'den ayrıldığı ortaya çıktı. Tezgahtarlık yaptığı işyerindeki çalışma arkadaşları Tala'nın çok iyi niyetli bir insan olduğunu ancak, buradaki yaşam şartlarının zorluğu ve imkanlarının darlığı nedeniyle başka bir ülkeye iltica talebinde bulunduğunu fakat bunun da kabul görmemesi üzerine ülkesine geri dönmek zorunda kaldığını kaydettiler. Arkadaşları, Salah Mahmud'un kendilerine Irak'ta yakınlarının yanına giderek burada kendisine iş kurmaya çalışacağını anlattığını dile getirdiler. Emniyet yetkilileri, Ali Tala'nın BM tarafından kendisine bir ülkede yaşaması için gerekli yer gösterilmediği için ayrılmak zorunda kaldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious