Zümrüt Apartmanı davasında cezalar bozuldu

Zümrüt Apartmanı davasında cezalar bozuldu.7760
  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Yargıtay,Zümrüt apartmanının çökmesi sonucunda 92 kişinin ölümü, 30 kişinin yaralanmasıyla ilgili davada çeşitli hapis cezalarına çarptırılan 6 sanık hakkındaki kararı, usul ve esastan bozdu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davayla ilgili temyiz incelemesini tamamladı.

Daire, Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinin, Selçuklu Belediyesi'nde görevli inşaat teknikeri Zeynel Ünal, imar müdürü Hüseyin Çopur ve mimar Maide Dönmez'e eski Türk Ceza Kanununun (TCK) “görevi ihmal” başlıklı 230/1. maddesi uyarınca verdiği birer yıl hapis cezasını esastan bozdu. Dairenin bozma kararında, bu sanıklar hakkında eski TCK'nın 383/2. maddesinde tanımlanan “dikkatsizlik ve tedbirsizlik nedeniyle ölüme sebebiyet vermek” suçundan hüküm kurulması gerektiği belirtildi.

Belediyede görevli sanıklar hakkında daha sonra dava açılması ve bu davaların birleştirilmesinden sonra, yerel mahkemenin yeni bilirkişi raporu almadığı anımsatılan daire kararında, birleştirmeden sonra yeni bilirkişi raporu alınarak, tüm sanıkların hukuki durumunun değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.


Kararda, ayrıca, yerel mahkemenin eski TCK'nın 383/2. maddesine göre kooperatifin fenni sorumlusu Ali Vedat Kaya'ya verdiği 5 yıl, muhasip üyesi İsmail Hakkı Canlıer'e verdiği 4 yıl ve apartmanın proje sorumlusu Halil İbrahim Elliiki'ye verdiği 2 yıl hapis cezalarının paraya çevrilmemesi ve ertelenmemesinin gerekçesinin belli olmadığı ifade edilerek, bu kararın gerekçesinin anlatılması gerektiği belirtildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bozma kararı üzerine, sanıkların Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanmalarına önümüzdeki günlerde başlanacak.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious