Zümrüt Apartmanı mağdurlarına 4.5 milyon YTL tazminat

Zümrüt Apartmanı mağdurlarına 4.5 milyon YTL tazminat.52270
  • Giriş : 24.04.2008 / 13:21:00

Selçuklu Belediyesi, bugüne kadar 4 milyon 429 bin 984 YTL tazminat ödemek zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Zümrüt Apartmanı'nın mağdurları tarafından açılan davalarda Selçuklu Belediyesi, bugüne kadar 4 milyon 429 bin 984 YTL tazminat ödemek zorunda kaldı.

Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Kaplan, yaptığı açıklamada, 2 Şubat 2004 tarihinde çöken Zümrüt Apartmanı'nın mağdurları tarafından belediye aleyhine açılan maddi ve manevi tazminat davalarının tek tek sonuçlanmaya başladığını, bir kısmının da halen devam ettiğini söyledi.

Bu davalarda Konya'daki iki idare mahkemesinin ''hizmet kusuru'' bulunduğu gerekçeleriyle kusur oranını dikkate almadan belediyeyi bu tazminat bedellerinden sorumlu tuttuğunu ifade eden Kaplan, ''Ağır ceza mahkemesi tarafından yaptırılan bilirkişi incelemelerinde belediyenin 1/8 oranında kusurlu olduğuna karar verilmiştir. Olayda 1/8 oranında kusurlu olmamıza, diğer sorumlular hakkında alacaklılar tarafından aynı icra işlemleri uygulanmamasına rağmen biz davacılarla anlaşılarak ödemeleri yaptık'' dedi.

2008 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 18'İ KADAR TAZMİNAT ÖDEDİLER

Kaplan, bugüne kadar toplam 60 adet dosya üzerinden dava açıldığını, bunların bir kısmının halen devam ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

''Karara bağlanmış ve davacılar lehine sonuçlanmış 39 dosyadan mağdurlara anlaşmayla 4 milyon 429 bin 984 YTL ödendi. Kalan dosyalarda da kararlar verildikçe tazminatlar alacaklılar tarafından icra yoluyla işleme konulmaya devam ediyor. Bugüne kadar ödediğimiz tutar 2008 yılı bütçemizin yüzde 18'ini oluşturuyor. Selçuklu Belediyesi, geçmişte sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmeyen kişilerin hataları nedeniyle Zümrüt Apartmanı mağdurlarına milyonlarca YTL tazminat ödemek zorunda kaldı. Halen ödemeye devam ediyoruz.''

Son olarak mağdur Yasemin Yaprakçı'nın açtığı dava sonunda 4. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından belediyenin 227 bin 219 YTL tazminat ödemesine hükmedildiğini dile getiren Kaplan, şöyle devam etti:

''Bu tutar, üzerine binen faizler nedeniyle 560 bin YTL'ye ulaşmıştır. Belediye hizmet binası ve içinde yer alanlar, fiilen kamuya tahsisli olup haczedilemeyecek mallardan olmasına rağmen alacaklı ve vekili tarafından haciz işlemi uygulanmaya çalışılmıştır. Kanuni yetkilerini aşarak belediyemizi taciz, yıpratma ve rencide etme gibi girişimlerde bulunan söz konusu avukatlarla ilgili de yasal yollara başvurulacak. Yasaların bize verdiği yetki ve hakkı kamu menfaatlerinin korunması için kullandık ve mahkeme kararlarını reddetme gibi bir durum söz konusu değildir.''

OLAYIN GEÇMİŞİ

Konya'da 2 Şubat 2004 tarihinde merkez Selçuklu Belediyesi Kerkük Caddesi'nde Zümrüt Apartmanı'nın çökmesi sonucu 92 kişi hayatını kaybetmiş, 30 kişi yaralanmıştı. Olayın mağdurlarından birçok kişi apartmanı yapan müteahhit ve belediye aleyhine dava açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious