1 Mayıs kutlamaları Kadıköy’de gerçekleştirilecek

1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Musa Çam, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Kadıköy Meydanı’nda kutlanacağını açıkladı.

İstanbul Valiliği’ne 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili dilekçe veren 1 Mayıs Tertip Komitesi üyeleri, Kadıköy Meydanı’nda 1 Mayıs günü miting yapmak için izin istedi. Dilekçelerini verdikten sonra basın mensuplarına açıklama yapan 1 Mayıs Tertip Komitesi Başkanı ve DİSK Genel Sekreteri Musa Çam, 1 Mayıs’ı Kadıköy Meydanı’nda kutlayacaklarını duyurdu. Valilikten gerekli izni aldıklarını bildiren Çam, ”1 Mayıs günü saat 11.00 Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi önünde toplanarak 12.00’de meydana doğru yürüyüşe geçeceğiz. DİSK, TÜRK-İŞ ve KESK tarafından tertip edilen bu kutlamalara tüm demokratik kitle örgütlerini ve yaşamından memnun olmayan tüm işçilerle halkımızı bekliyoruz.” dedi.

1 Mayıs’ın birlik, mücadele ve dayanışma günü olduğunu hatırlatan Çam, ”Tabii ki dünyada ve ülkemizde meydana gelen antidemokratik uygulamaları, işçi sınıfına, kamu çalışanlarına yapılan saldırıları tabiki dile getireceğiz. Ama sonuçta bu işçi bayramı. Biz oraya dövüşmeye kavga etmeye gitmiyoruz. 1 Mayıs’ı içeriğine uygun olarak kutlamaya gidiyoruz. Tüm toplumu herkesi ”muhtemel olay olur şu olur bu olur’ sıkıntısından kurtarıp 1 Mayıs’ın içeriğine uygun bir şekilde kutlamayı temenni ediyoruz. ” şeklinde konuştu.

Tertip Komitesi Başkanı Musa Çam, işçilerin kazanılmış olan haklarının tek tek alındığını savunarak, ”Mecliste görüşülen Sosyal Güvenlik Reformuyla, sağlık paralı hale getirilecek, emeklilik yaşı yükselecek. Hükümeti bu ve bunun gibi konularda uyarıyor ve gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.” dedi.