1 Mayıs kutlamalarında DTP çatlağı

Bu yılki 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarına Güneydoğu'daki terör olayları ve ardından yaşanan gösteriler damgasını vuracak.

Türk-İş ve Hak-İş gibi sendikalar bölücü örgüt sempatizanlarının meydanları propaganda aracı olarak kullanmasından endişe ediyor. Bu sebeple Emek Platformu Başkanlar Kurulu, İşçi Bayramı’nı Ankara’da kutlayacak. DİSK ise İstanbul’daki kutlamalara katılmakta bir sakınca görmedi. DİSK, 12 Eylül’ün 25. yıldönümü dolayısıyla yapılan mitinge ‘Türk-Kürt çatışması yaratmak isteyenlerin mitingde provokasyon yaratacağı’ iddiasıyla katılmamıştı. KESK’in de Kadıköy’de yerini alacağı belirtiliyor. Türkiye Komünist Partisi, farklı bir mekan seçerek Kartal’da kutlama yapmak için başvuruda bulundu. İşçi Partisi de DTP’den rahatsız partiler arasında. İP, Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı’nda gösteri yapmak için girişimde bulundu.

Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, “DTP niçin geliyor anlamış değilim.” derken, Hak-İş Başkanı Salim Uslu, kutlamaların işçi sorunlarının çeşitli partilerin ideolojik mesajları gölgesinde kalmasından yakındı. Gelen tepkiler DTP’lilere geri adım attırdı. Parti yetkilileri, kendilerine yakın yayın organlarında siyasi taleplerini ön plana çıkarmayacakları yönünde açıklamalar yapıyor. PKK’yı terör örgütü olarak tanımayan DTP’nin selefleri DEP, HADEP gibi partiler, geçmişte 1 Mayıs meydanlarında bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını açmış veya örgüte ait semboller taşımıştı. Güneydoğu’da meydana gelen olaylardaki rolü sebebiyle bazı sendikalar ve partiler DTP’ye karşı tutum aldı. Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Emek Platformu Başkanlar Kurulu’nun Ankara’da kutlama yapacağını belirterek, “Platformun bütün başkanları Ankara’daki kutlamalara katılacak. DİSK Başkanı, Ankara’daki kutlamalara katılıp sonra İstanbul’a gidecek. Emek Platformu dışında kutlamalara katılmak isteyen sivil toplum örgütlerinin başvuruda bulunması gerekir. Teknik komite çalışmasını yürütüyor. Kutlamalar bu komitenin çıkaracağı program doğrultusunda yapılacak.” dedi. Kılıç, DTP’lilerin ‘bize karşı tavır aldılar’ eleştirisine şu cevabı veriyor: “1 Mayıs’a DTP niçin geliyor anlamıyorum. Onların emekle uzaktan yakından ilgisi yok. Mitinge örgütlü bir şekilde sadece Emek Platformu bileşenleri ve demokratik kitle örgütleri katılır. Yoksa her siyasi parti oraya gelirse 1 Mayıs amacı dışına çıkılır.” Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise 1 Mayıs’ın işçilerin dayanışma günü olduğuna dikkat çekerek, DTP dahil bütün sol partilerden saygı beklediklerini kaydetti. Mitinge gölge düşüren, kamuoyunu rahatsız eden görüntülerden uzak durulması uyarısında bulunan Uslu, şöyle devam ediyor: “1 Mayıs kutlamalarında toplumu rahatsız etmeyen, kaygıya yol açmayan görüntüler verilmesinden yanayız. Orada taşınacak poster ve dövizlerin vereceğimiz mesajlara gölge düşürmesini istemiyoruz. Demokratik hak ve özgürlükler, işsizlik, yoksulluk gibi sorunlara yönelik mesajlarımızın çeşitli partilerin güç gösterileri veya ideolojik mesajların gölgesinde kalmasını arzu etmiyoruz.”

DTP İstanbul İl Örgütü 1 Mayıs Komisyonu üyesi Lezgin Örnek, kutlamalara kitlesel olarak katılacaklarını dile getirerek, “Bu yıl geçen yıllara göre bizler açısından daha farklı olacak. Geçmiş 1 Mayıs’larda kendi taleplerimiz ön plana çıkıyordu. Fakat bu yıl işçi ve emekçilerin taleplerini de ortaklaştırıp alanlarda haykıracağız.” ifadelerini kullandı.

Eylemde yüzünü kapatan ceza alacak

Bu yılki 1 Mayıs kutlamaları, önümüzdeki günlerde Meclis’e gelmesi beklenen Terörle Mücadele Kanunu (TMK) gölgesinde yapılacak. Güvenlik güçlerinin talepleri dikkate alınarak hazırlanan TMK taslağında yeni yasalarla getirilen bazı haklar terör suçları açısından daraltılıyor. Yasaya göre örgüt bildirilerini yayımlayanlara artık para cezası değil, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek. Örgüt propagandasını; amblem ve işaretini taşıyarak üniformaya benzer giysiler giyenler, eylemlerde yüzlerini kapatarak, afiş, pankart taşıyarak slogan atanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.