1 milyon doların hayalî transferi kiliseye

İz sürmek amacıyla para transferi yapılan şirketlere açılan telefonlarda kilise, ev ve finansal kuruluşa rastlandı.

İstanbul merkezli …’nın (…) Genel Müdürü …, Teknik Müdürü … ve Satın Alma Müdürü …, Ocak 2005’e kadar aynı görevlerde çalıştıkları …’nı yaklaşık 1 milyon dolar dolandırmak suçundan gözaltına alındı.

…’nın 3 yöneticisi, …’nın sahibi …’nun 3 hafta önce savcılığa yaptığı suç duyurusu üzerine, Antalya Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Müdürlüğü ekiplerince dün sabah gözaltına alındı. Suçlamada, 2005 Ocak ayına kadar …, … ve …’nın yurtdışındaki 3 hayalî şirkete yaklaşık 1 milyon 100 bin dolar transfer ettiği iddia edildi. … ve …’ın iki hafta öncesine kadar …’nın yüzde 99 hissesine sahip olduğu ifade edildi. Savcılığa 30’a yakın imzalı belge sunan … yönetimi, şirket parasının sahte belgelerle hayalî firmalara aktarıldığını ise geçen ay yapılan iç denetimlerde ortaya çıkardı. Paranın izini sürmeye çalışan şirket yetkilileri, ABD, Kanada ve İngiltere’deki off shore hesaplarında yer alan telefon numaralarını aradığında hayretler içerisine düştü. Çünkü bilgi almak amacıyla aranan numaralardan biri kiliseye, diğeri ise bir eve aitti. Üçüncü numarada da, İngiltere’de bir off shore banka hesabına ulaşıldı. …’nın sahibi …, büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, Türk adaletine güvendiklerini ve suçluların gereken cezaya çarptırılması gerektiğini söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yetkilileri, yargı kararını beklediklerini ifade ederek, bundan sonra yeni şirket müracaatlarının yakın takibe alınacağını söyledi. Gözaltına alınan üç yönetici hakkında tutuklama kararının çıkması halinde bu kişilerin şirkette yöneticilik yapamayacağına dikkat çeken yetkililer, “Dolandırıcılık olayı Türk sivil havacılığında ilk kez yaşanıyor. Bu aşamada mahkeme kararı bizim açımızdan önem taşıyor.” dedi. Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan düşük maliyetli (low cost) uçuşları gerçekleştiren Hollanda merkezli …, 19 Kasım 2004’te 2 milyon YTL sermaye ile İstanbul’da kuruldu ve İstanbul Ticaret Odası’nda … sicil numarasıyla kayıt altına alındı. Şirket, 8 Mart’ta sermayesini 7 milyon YTL’ye çıkardı. Şirketin kurucuları arasında …, … … (…’in eşi), … (…’ın kayınpederi) ve …  yer alıyor.