1. Tire Fotoğraf Yarışması düzenleniyor

İzmir'in Tire ilçesini tanıtmak amacıyla bir fotoğraf yarışması düzenlendi.

Teira Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği’nin organize ettiği yarışma ilçedeki tarihî mekanları, eski sokak ve evleri, insan portrelerini, el sanatlarını, doğal hayatı, şehir görüntülerini ve geleneksel yaşamı kapsıyor.

Dernek yetkilileri, yarışma sayesinde Tire’nin geleneksel ve kültürel değerlerini belgelemeyi, arşivlemeyi ve elde edilecek ürünlerle ilçeyi bütün yönleriyle tanıtmayı amaçladıklarını belirtti.

Seçici kurul dışında bütün amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açık olan yarışmaya, daha önce başka yarışmalarda ödül almış veya çeşitli yayınlarda yayımlanmış eserlerin kabul edilmeyeceği bidirildi.

Renkli baskı ve dijital olmak üzere iki kategoride düzenlenen yarışmaya, ana konularda en az üç olmak üzere istenen sayıda fotoğrafla katılınabilecek. Yarışma şartnamesi ve katılım formu, www.tiremem.com internet adresinden ya da Tire Belediyesi Basın Yayın ve Sosyal Faaliyetler Merkezi’nden temin edilebilecek. Ayrıca bilgi ise 512 48 60 numaralı telefondan alınabilecek.

Ödül alan ve sergilemeye layık görülen eserlerin yayın hakkı, Teira Kültür Sanat Çevre ve Turizm Derneği’ne ait olacak. Bu eserler yurtiçi sergilerde, Tire Guide 2006’da, derneğin internet sitesinde ve yarışma anısına bastırılacak albümde fotoğrafçıların isimleriyle yayımlanacak. Diğer eserler ise katılımcı adreslerine kargoyla iade edilecek.

Yarışmanın seçici kurulu şu isimlerden oluşuyor: Tire Belediye Başkanı Sıtkı İçelli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Ölçer, fotoğraf sanatçısı Tahsin Göçmenler, Tire Belediyesi Basın Yayın Merkezi sorumlusu Seyfullah Ayvalı ve Teira Derneği Fotoğrafçılık Komisyonu Başkanı Ayhan Akkaş.

Yarışma sonunda birinciye 500 YTL, ikinciye 300 YTL, üçüncüye 200 YTL verilecek. Ayrıca Teira Özel Ödülü 300 YTL, Otel Tirem Özel Ödülü 2 gece konaklama, mansiyonlar ise 100 YTL. Dereceye giren bütün yarışmacılara Tire belgeseli ve plaket de verilecek.

Son müracaat tarihi 12 Nisan 2006 olan yarışmanın değerlendirme toplantısı 15 Nisan’da yapılacak. Sonuçlar 17 Nisan’da açıklanırken sergileme ve ödül töreni 21 Nisan’da düzenlenecek.