1 yaşına kadar çilek yedirmeyin

6 ayını doldurmuş çocuğa verilen meyve püresi, sağlıklı gelişimini sağladığı gibi bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Çocukların sağlıklı büyümesi -gelişmesi, hastalıklara karşı olan direnci, okul başarısı ve psikososyal gelişimi, beslenme şeklinden önemli ölçüde etkilenir. Çocuklukta kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları ise ileride gelişebilecek kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, şişmanlık, şeker hastalığı, kemik erimesi, alerjik hastalıklar ve bazı kanser türlerinden korunmayı sağlar. 6 aylık emzik döneminin ardından başlanacak meyve püreleri ise, çocuğun sağlıklı gelişimini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Peki, sağlıklı bir beslenme için meyve püresi verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?.. İşte cevabı…

PÜRE YEDİRİRKEN DİKKAT EDİLECEKLER

Alman Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlarından Dr. Gökçe Baslo, 6 ayını doldurmuş çocuğa meyve püresi verirken dikkat edilmesi gereken noktaları sarıladı: .. İlk kez verilecek ek besin maddesi bebek aç olduğunda denenmelidir. .. Besinler kaşıkla veya fincanla az miktarlarda verilerek başlanmalı, miktarı günler içerisinde yavaş yavaş artırılmalıdır. .. Farklı meyveler en az 3-4 gün ara ile denenmeli, yeni bir meyve verildiğinde bebek alerji açısından gözlenmelidir. .. Verilecek meyveler mevsimine uygun olarak seçilmelidir. .. Meyveler soyulup doğrandıktan sonra hemen tüketilmelidir, bekletilen meyve vitamin ve minerallerini kaybeder.

KABUĞUNU İNCE SOYUN

.. Meyvelerin vitamini kabuğuna yakın bölgededir. Bu nedenle kabukları ince soyularak çocuğun yaşına göre püre veya bütün meyve şeklinde tüketilmesi gerekir. Kabuğu soyulamayan meyveler olası tarım ilaçlarının kullanımı nedeni ile bir süre sirkeli suda bekletildikten sonra yenmeli. .. Bir yaşından küçük çocuklara alerji yapma ihtimâli nedeniyle çilek vermeyin. .. Meyvelerin bütün olarak, posası ile birlikte tüketilmesini sağlayın. Bu şekilde yemeyen çocuklara meyve suyu şeklinde (şekersiz- katkısız) de verilebilir. Ancak meyve suyu bardakla ve fincanla verilmeli, biberonla ve yatarak meyve suyu tüketimi diş çürüklerine yol açabileceğinden engellenmelidir. .. Aşırı meyve suyu tüketimi anne sütü veya mamanın yerini alarak yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilir. .. Günlük meyve tüketimi, 6 ay – 1 yaş arasında 1 porsiyon, 1 -6 yaş arası 2 porsiyon, 6 -16 yaş arası ise 3-4 porsiyondur.

HANGi MEYVE NEYE FAYDALI?

Meyveler içerdikleri A, C, E vitaminleri ile vücudumuzdaki hayati fonksiyonların zarar görmesini engelleyen antioksidan görevi görürler. Birçok meyvede bulunan C vitamini ayrıca demir emilimini kolaylaştırırken, hastalıklara karşı vücut direncini de artırır. Meyvelerin vücudumuza olan faydaları şöyle sıralanıyor: .. Portakal, greyfurt, kivi, şeftali, mandalina, armut, çilek, siyah üzüm gibi meyvelerde bulunan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığına karşı vücudu korur. .. Kırmızı üzümde bol miktarda bulunan ‘likopen’ antioksidan özelliği ile kanser ve kalp hastalıklarından koruyucudur. .. Nar, C vitamini, demir, potasyum ve çeşitli antioksidanlar içerir. Kolesterolü düşürürken, kalp hastalıklarına karşı vücudu korur. .. Ayva, elma gibi liften zengin meyveler sindirimi kolaylaştırır. Kan şekerini düzenler. .. Ananas C vitamini deposudur, ayrıca zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. .. Avakado içerdiği doymamış yağ asitleri ile kalp damar hastalıklarından korur ve toksinlerin atılmasını sağlar.