1 YTL gül bugün 10YTL!

Özel günlerde verilen zarif hediyelerden olan gül'ün tanesi Sevgililer Günü'nde yüzde bin arttı.

Özel günleri dört gözle bekleyen satıcıların ise Sevgililer Günü’nde yüzleri güldü. Gül fiyatlarının bu günde misli arttığını bilen bazı vatandaşlar ise, hediye güllerini bir kaç gün önce adı.
Yılbaşı, bayram, anneler, öğretmenler, Sevgililer Günü gibi özel günlerde insanların birbirine verdiği hediyelerin başında çiçek geliyor. Arz talep dengisini artıran çiçek satışları, özel günler de fiyatları da artırıyor. Demeti 10 YTL’ye satılan gül’ler bu günlerde tanesi 10 YTL’den alıcı buluyor. Durumdan satıcılar memnun olurken, alıcılar ise şikayetçi.

Özel günleri dört gözle beklediklerini söyleyen çiçek satıcısı Barış Demirdöven, satışlardan memnun olduğunu söyledi. Sevgililer gününde insanların daha çok gül’ü tercih ettiğini ifade eden Demirdöven, “Özel günlerin dışında güllerin 1 YTL idi. Sevgililer Günü’nde ise tanesini 10 milyona satıyoruz. Sadece güllerde değil, diğer çiçek türlerinde de artış oldu.” dedi.

Sevgililer Günü’nde çiçek fiyatlarının artacağını önceden tahmin eden vatandaşlar ise tedbirini erkenden gül alarak çözüyor. Eşine dört gün öncesinden çiçek aldığını belirten İsmail Efe, fiyatların her yıl arttığını bildiğini böyle bir tedbir aldığını ifade etti. Efe, “Sevgililer Günü’nde önemli olan hediye almaktı. Hediyenin aynı gün alınmasına da gerek yok. Ben de bütçemi düşünerek böyle bir yola başvurdum. Tüm sevgililere de hediyelerini önceden almalarını tavsiye ederim.” dedi.

Eşine Sevgililer Günü hediyesi olarak gül alan Mustafa Adıgüzel, fiyatların bu kadar yüksek olduğunu tahmin etmediğini belirterek, “Uzun zamandır çiçek almıyordum. Bugün dolayısıyla eşime hediye olarak gül alma kararı aldım. Fakat gülleri aldıktan sonra fiyatı çok buldum. Kendimi zorunlu hissettiğim için almak mecburiyetinde kaldım.” diye konuştu.