10 Kasım Atatürk’ü anma töreninde izinsiz İP çelengine izin verilmedi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 75'inci yılı anma töreninde, İşçi Partililer ile polis arasında çelenk koyma krizi yaşandı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 75’inci yılı anma töreninde, İşçi Partililer ile polis arasında çelenk koyma krizi yaşandı. Polis, Manavgat’ta İşçi Partililerin izinsiz Atatürk anıtına çelenk bırakmasına izin vermedi.

10 Kasım Atatürk’ün ebediye intikalinin 75. yıl anma töreni, Manavgat Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk anıtında Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Metin Alkaya ve Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in çelenk bırakmasıyla başladı. Atatürk anıtına çelenk bırakmak için 48 saat öncesinde Manavgat Kaymakamlığı’na yazılı başvuruda bulunan iktidar partisi AK Parti İlçe Başkanı Ercan Mekteplioğlu ile anamuhalefet partisi CHP İlçe Başkanı Ahmet Öztürk, Antalya Barosu Manavgat Temsilcisi Avukat Metin Açıkgöz ve Eğitim-İş Sendikası Manavgat Şube Başkanı Neriman Çakar, tören sırasında çelenklerini bıraktı.

MHP İlçe Başkanı Halil Gubaş, BBP Manavgat İlçe Başkanı Mehmet Çayır ile İşçi Partisi (İP) Manavgat İlçe Başkanı Ali Yükser ise törene katılmalarına rağmen, başvuruda bulunmadıkları için Atatürk anıtına çelenk bırakamadı. Protokolle birlikte yaptırdıkları çelengi koymak isteyenlere polis, başvuru yapılmadığı gerekçesiyle anıt önüne çelenk bıraktırmadı.

Tören sonrası Atatürk anıtına çelenk bırakan İP İlçe Başkanı Ali Yükser ile İlçe Başkan Yardımcısı Nalan Lud’a, polis, yaptıklarının yasalara uygun olmadığını belirterek, koydukları çelengi yerinden almalarını istedi. Nalan Lud, yaptığı açıklamada, “Atatürk anıtına çelenk bırakmak için izin almak zorunda mıyız? Böyle bir izin almayı tanımıyoruz. Biz Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde huzurunda çelenk bırakacağız. Bize kimse engel olamaz.” diye konuştu.

Polis, yapılanların yasalara uygun olmadığı gerekçisiyle çelengi kaldırtarak, İlçe Başkanı Ali Yükser hakkında tutanak tuttu. Daha sonra meydanda bir grup ‘Biz Mustafa Kemal’in askerleriyiz’, ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ şeklinde bağırdıktan sonra topluca okullarda kaldırılan andımızı okuyarak olaysız bir şekilde dağıldı.