10 milyon YTL harcanan yeni fakülte binasi yolu olmadigi için 2 yildir egitime açilamiyor

EDIRNE - Trakya Üniversitesi (TÜ) Mimarlik ve Mühendislik Fakültesi yeni binasi, yolu olmadigi için 2 yildir açilamiyor.

Okulun egitime açilabilmesi için 600 metrelik bir yol yapilmasi gerekiyor. Ancak Edirne Belediyesi bu yolun açilabilmesi için mülkiyeti özel sahislarda olan bazi arazilerin kamulastirilmasi gerektigini bildirdi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, yeni fakülte binasinin egitim ve ögretime açilabilmesi için yola ihtiyaç oldugunu, bunun da Edirne Belediyesi tarafindan yapilmadigini açikladi.

12 bin metrekarelik alana insa edilen yeni fakülte binasinda 27 derslik, 40 ögretim görevlisi odasi, 5 adet Makine Mühendisligi, 2 adet Mimarlik, 7 adet Bilgisayar Mühendisligi ve 1 adet ortak kullanim bilgisayar laboratuarindan olustugunu ifade eden Duran, yeni fakülte binasinda 2 bin ögrencinin egitim görecegini belirtiyor.

‘YOLUN GEÇECEGI ARSALAR SAHIS ARAZISI’

Yeni Mimarlik ve Mühendislik Fakültesi binasina ulasimin su an Devlet Su Isleri’nin (DSI) kanal müdahale yolu için yaptigi patika yoldan saglandigina dikkat çeken Rektör Duran sunlari söyledi: “Fakültenin yapildigi arazi üniversiteye 1970’li yillarda tahsis edilmis. Bizden önceki yönetim 1990 yilinda buraya okul insaati baslatmis. Okulumuz suan her seyi ile egitim ve ögretime hazir hale getirildi. Tek sorunumuz okulun yolu olmadigi için açilis yapamiyoruz. Okulun çevresindeki araziler imara açik olmadigi için Edirne Belediyesi’nin bu arazileri kamulastirmasi gerekiyor. Arazilerin çogu sahis mali. Yolun geçecegi araziler bir an önce kamulastirilip imara alinmali. Okulun egitim ve ögretime açilabilmesi için yolun bir an önce yapilmasi gerektigi yönünde Edirne Belediyesi Imar Isleri Müdürlügü’ne 2 kez resmi yazi yazdik. Su ana kadar yazilarimiza hiç bir sekilde cevap verilmedi.”

TÜ’ne bu yil 33 bin ögrencinin kayit yaptirdigini vurgulayan Duran, “Biz Edirne’yi bir egitim kenti yapmaya çalisiyoruz. Kent ekonomisine yüzde 60 oraninda katki sagliyoruz. Bütün kurumlar bizim çalismalarimiza destek vermesi gerekiyor.” diye konustu.

TÜ Yapi Isleri Insaat Mühendisi Engin Tuncer ise okul insaatinin çevresindeki arazilerin ‘ileride nasil olsa belediye kamulastirma yapar’ düsüncesiyle okul insaatinin baslandigini belirterek, “Bizim TÜ olarak kamulastirma yapma yetkimiz yok. kamulastirma isi belediyeye ait. Ancak bu yönde yaptigimiz resmi yazismalara belediyeden ne olumlu nede olumsuz bir cevap alamadik.” dedi.

Okulun da halen yapi ruhsatinin alinmadigina dikkat çeken Tuncer, “Kamu kurumlari imar kanununa göre yapacagi insaatin projesi için geçici ruhsat alir. Binanin faaliyete geçebilmesi için gerekli yapi ruhsati ise insaatin devami sirasinda alinir. Bizim okul insaatimiz su an açilisa hazir halde bekliyor. Okulun egitime açilabilmesi için 600 metrelik bir alanin kamulastirilip belediye tarafindan ana artere baglanmasi gerekiyor.” seklinde konustu.

BELEDIYE: ÜNIVERSITE KAMULASTIRMA BEDELINI KARSILARSA YOLU AÇMAYA HAZIRIZ

Edirne Belediyesi Baskan Yardimcisi Ahmet Tugsal ise yapimi tamamlanan yeni fakülte binasi yolunun imara açilmasi için zaman gerektigini söyledi.

Sözkonusu okul yolunu ana artere baglamasi için gerekli maddi destegin Trakya Üniversitesi tarafindan saglandigi takdirde yolun açilabilecegini söyleyen Tugsal söyle konustu: “Üniversite yillar önce bize okul yolunun açilmasi için birkaç kez resmi yazi ile basvuruda bulunmus. Bu yazilara cevap verilip verilmedigini bilmiyorum. Bizim o yolu açacak paramiz yok. Okulun çevresindeki araziler sahis arazisi. Bu arazilerin hepsinin kamulastirilmasi gerekiyor. Bunun içinde para lazim. Üniversite bu parayi bize verirse, giderleri karsilarsa biz yolu seve seve açariz. Her seyi belediyeden beklemek çok yanlis. Bizim maddi yeterliligimiz ortada. Yolun açilmasini istiyorlarsa gerekli giderleri karsilasinlar bizde sahis mali olan arazileri kamulastirip yolu açalim.”

Mimarlik ve Mühendislik Fakültesi Dekani Prof. Dr. Erol Ataka ise su anki mecvut binanin kapasite olarak ihtiyaca cevap veremedigini belirterek, yeni fakülte binasinin bir an önce egitim ve ögretime açilmasi gerektigini söyledi.