10 sigara firmasına uyarı

Tütün Piyasası Düzenleme Kurulu’nun geçen yıl yaptığı incelemede, 10 sigara markasının nikotin miktarını 1 mg’ın üzerinde olduğu tespit edildi.

Avrupa Birliği’nin kararına göre, tütün içindeki nikotin miktarı azami 1 miligram, karbonmonoksit azami 10 miligram ve zifir azami 12 miligram. Bu karar, ortaklık kararları çerçevesinde ülkemizde ise 2007’den itibaren uygulamaya geçti. Uygulama öncesi sigara markalarını incelemeye alan Tütün, Tütün Mamülleri ve Alkollü İçkiler Tütün Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK), Türkiye’de üretim yapan 6 yabancı sigara firmasının ürettiği 150 çeşit sigaradan 10 tanesinin bu değerlerin üzerinde üretim yaptığını tespit etti. Bu 10 firmayı uyaran TAPDK, yeni yıla geçilmeden gerekli kontrolleri yaptı ve bunların da belirlenen azami oranlara riayet ettiklerini belirledi.

TAPDK Tütün ve Tütün Mamülleri Piyasası Grup Başkanı Barbaros Konuşmaz “Ülkemizde 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren zifir, nikotin ve karbonmonoksit bırakım miktarlarına (sigara dumanındaki oran) ilişkin sınırlama getirilmiştir. Buna göre nikotin azemi 1 miligram, karbonmonoksit azami 10 mg, zifir içinse azami 12 mg olarak sınırlama söz konusudur. Bu sınırların üzerinde hiçbir sigara piyasaya arz edilemez. Bu azami miktarların artırılması hiçbir şekilde söz konusu değildir. Ülkemiz Avrupa Birliği direktiflerine uymakla yükümlüdür. AB ülkeleri bu uygulamaya 2005’te geçtiler” dedi.