10 yıldır kan davalı olan 6 aile barıştırıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük sorunlarından biri olan kan davalı aileler bir bir barıştırılıyor.

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı’nın desteğiyle kavgalı ve kan davalı 6 aile barıştırıldı. Aralarında yaklaşık 10 yıldır husumet bulunan İçten ve Şahin aileleri, Bayhan ve Nazif aileleri ile Sungur ve Savran aileleri barıştırılarak barış yemeği yendi.

Kan davalı ve kavgalı ailelerin barışma töreni Liceliler Yasevi’nde düzenledi. Barışma törenini düzenleyen ve yoğun gayretler sonucu aileleri bir araya getiren Hayırsever Sait Şanlı, kavgalı ailelerin büyüklerini Kur’an-ı Kerim altından geçirerek yemin ettirdi.

Bir hafta içerisinde Mersin, Ankara ve İstanbul’da barışma törenleri düzenleyen Şanlı, bugüne kadar barıştırdığı aile sayısı 417’yi buldu.

Diyarbakır’da kadınların altın takılarla sokaklara çıkamadığından dert yanan Şanlı, yolda telefonla konuşmaktan çekinildiğini anlattı.

Hırsızlığın şehirde had safhada olduğunu dile getiren Şanlı, “Buna engel olunmalı. Bu tür cehaletler bölgede her türlü pisliği de beraberinde getirmektedir. Ortam çok bozuldu. Bizler, dürüstlük ve barış çerçevesinde yaşamaya layık olan bir toplumun evlatlarıyız. Evine ekmek götüremeyen insanlar neden kan davasına tutuşur ki? Kime ne faydası var?” dedi.

Demokratik Toplum Partisi (DTP), ANAVATAN, AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Doğru Yol Partisi (DYP) İl başkanları ve yöneticilerinin de katıldığı törende konuşan DTP İl Başkan Yardımcısı Hilmi Aydoğdu, “Demokrasi ve özgürlük mücadelesinin en çok ihtiyaç duyulduğu coğrafyada yaşıyoruz. Burada yaşayan insanlara önemli misyonlar yüklenmektedir. Tüm siyasi partiler olarak barış yanlısı insanlara en üst düzeyde destek veriyoruz. Ancak aileler arası barış, ülke barışından geçer. Demokrasi dışı sistemler bizi kan davalarına sürükler.” diye konuştu.

Kürtçe selamlamanın ardından konuşmasına başlayan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Muhammed Akar, tüm müminlerin kardeş olduğunu, kavgalı ve kan davalı ailelerin barıştırılması gerektiğini söyledi.

Barışta adaletin kıstas alınması gerektiğini vurgulayan Akar, şöyle konuştu: “Ünlü Kürt Aydını Ahmedi Kani, birgün konuşmasında kan davalarına dikkat çekerek Kürt halkının neden geri kaldığını düşünenlerin kan davalarına bakması gerektiğini, geri kalmamak için de kendi aralarındaki düşmanlığı bitirmeleri gerektiğini vurguladı. Biz de insanları barışa davet ediyoruz. Katılım sağlayanları tebrik ediyoruz.”

CHP İl Başkanı Medeni Öz de, “Dünya barışı olması için aile barışı olmalı. Bir daha bölgemizde kan davasından dolayı insanların ölmesini istemiyoruz, tek temennimiz budur.” şeklinde konuştu.

Barışma töreninde hazır bulunan yaklaşık 300 vatandaş, alkışlar eşliğinde kucaklaşarak yıllar süren husumete son verdi.