10 yıllık doktor lise mezunu bile değilmiş!

Çanakkale'nin Küçükkuyu Beldesi'ndeki sağlık ocağında, 10 yıl önce düzenlediği sahte belgelerle doktorluk yaptığı belirlenen 36 yaşındaki Zekiye Bahar Mişlioğlu Karasu, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

Zekiye Bahar Mişlioğlu Karasu, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduğuna dair sahte diploma ve belgelerle, 1988 yılında, ilk olarak Gaziantep Kömürler Şatır Höyük Sağlık Ocağı’nda, doktor olarak göreve başladı. 5.5 yıl burada görev yapan Karasu, daha sonra Küçükkuyu Sağlık Ocağı’na tayin oldu. Sağlık Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı’nın yurt genelindeki hastane ve sağlık ocaklarında görev yapan hekimlerin bilgilerine yönelik yaptığı sistem taramasında Karasu’nun diploma numarasından kişisel bilgi formlarına kadar bir çok belgede çelişkilere rastlandı. Bunun üzerine Karasu, Sağlık Bakanlığı’na çağrıldı. Buradaki soruşturma sonrasında Karasu’nun lise ikinci sınıftan terk olduğu belirlenince, ‘sahtecilik’, ‘yanlış tedavi ve yanlış tanı ile hastaların tedavisini geciktirmek’ suçlamalarıyla polise teslim edildi.

Bir eczası kalfasıyla evli olan, bir çocuk annesi Karasu, işlemlerinin ardından, sevk edildiği Ankara Adliyesi’nde tutuklandı. Küçükkuyu Sağlık Ocağı’nda, bir çok acil hastaya müdahale edip, her nöbetinde bir çok kişiye reçete yazan ve bazı zamanlarda da Sağlık Ocağı’nın düzenlediği bilgilendirme toplantılarında görev alıp vatandaşları bulaşıcı hastalıklar ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendiren Karasu’nun doktor olmadığının ortaya çıkması belde halkını şaşırttı.