100 bin Norveçli Türkiye’ye göçecek

2015'e kadar 100 bin Norveçli emeklinin yaşaması için, Türkiye ve Romanya'da 20 milyar dolar yatırımla 20 kent kurulacak.

ODTÜ Teknoparkı tarafından, Türkiye ve Romanya’da Norveçli emeklilerin yaşaması için geniş kapsamlı bir projenin hazırlandığı bildirildi. Norveç’ten gelen talep üzerine hazırlanan projeyle, 2015 yılına kadar 100 bin Norveçli emeklinin yaşaması için, Türkiye ve Romanya’da 20 milyar dolar yatırımla 20 kent kurulması planlanıyor.
ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi, Norweigen Life Center şirketi ortağı ve eski Aydın Belediye Başkanı Hüseyin Aksu, yaptığı açıklamada, dünyada ilk kez uygulanacak bir modelle Norveçli emeklilere “ikinci vatan” sağlayacaklarını belirtti.

ASRIN GÖÇ PROJESİ

Yaklaşık 2 yıl önce Norveç’ten gelen talep üzerine ODTÜ Teknoparkında bir model geliştirdiklerini, Norveç’te sunumunu yaptıkları modelin büyük ilgi gördüğünü aktaran Aksu, şunları söyledi:

“21. yüzyılda büyük bir savaş olmazsa asrın en büyük göç projesini hazırladık. Bir ülkeden bir ülkeye 100 bin kişi resmen göç edecek. Her birinde 5 bin Norveçli’nin yaşayacağı 20 yatırımda 100 bin müşterisi bulunan, doluluk oranı yüzde 100 ve rezervasyonu ömür boyu olan dünyada gelmiş geçmiş tek turizm projesini hayata geçireceğiz.”

Kurucu ortağı ve yüzde 10 hisseye sahip olduğu Norweigen Life Center şirketinin Norveç’ten sağlanan 150 milyon dolarlık fonla çalışmalara başladığını aktaran Aksu, Norveç’teki 50’ye yakın belediyenin arazi işlemlerinin tamamlanması sonrası şirkete ortak olma taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

KENT GİBİ YÖNETİLECEK

Norveç’te yaşlıların bakımını belediyelerin üstlendiğini, emekli ve yaşlıların bakımının çok büyük bir pazar oluşturması nedeniyle Almanya, İngiltere ve İrlanda gibi ülkelerin projeler geliştirdiğini açıklayan Aksu, Türkiye’nin de iddialı bir projeyle pazardan pay almaya çabaladığını ifade etti. Aksu Türkiye’ye yerleşmek isteyen Norveçlilere ilk etapta kiralama, sonraki yıllarda ise satış yapılacağını belirterek “Yöneticilerini kendileri seçecek, kent konseylerini, derneklerini kuracaklar, sosyal etkinlik yapacaklar” dedi.

Proje kapsamında mart ya da nisan ayında Köstence kentinde 2 bin konutluk yatırımın temelini atmayı planladıklarını aktaran Aksu, Romanya’nın AB üyesi olması nedeniyle de ilk uygulama noktası olarak tercih edildiğini ifade etti. Aksu, Türkiye’de ise İzmir’in Çeşme ilçesindeki 2 bin 500 dönümlük arazi üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.

UNAKITAN’DAN DESTEK SÖZÜ

Hazine’ye ait arazinin altyapısının hazırlanması ve tahsisi çalışmalarını beklediklerini ifade eden Aksu, tahsisin tamamlanması halinde Çeşme’de 1 yıl içinde 20 bin konutun yapımını tamamlamayı planladıklarını söyledi. Aksu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın da projeyle yakından ilgilendiğini, Çeşme’deki araziyle ilgili işlemlerde yardımcı olma sözü verdiğini söyledi.