100 bin nüfuslu Siirt’te 1200 civarında satrançcı var

Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Nezir Uyrun bu sporun her geçen gün ilde daha çok yayıldığını ve sevildiğini belirterek, "Satranç sporu gerçekten ilimizde bir atak içerisinde" dedi.

Halbuki 1995’li yıllarda ilk yaptığımız satranç turnuvasına yalnızca iki kişi katılmıştı. Yaklaşık on yılda iki kişiden 1200 kişiye ulaştık. 2004-2005 sezonundan itibaren satranç süper liginde mücadele veriyoruz.Özellikle satranç’ın ilköğretim okullarında seçmeli ders olarak kabul edilmesinden sonra sporcu ve antrenör sayısında büyük bir artış oldu. Açtığımız kurslar sonucunda 142 sporcumuz antrenörlük belgesi alarak bu alanda hocalık yapmaya başladı” diye konuştu

– SATRANÇ EĞİTİM MERKEZİ ŞART –

Federasyon Temsilcisi Nezir Uyrun, satrancın ilde sevildiğini hatırlatarak bu sevgi ve başarının kalıcı olması için diğer illerde olduğu gibi satranç eğitim merkezinin şart olduğunu belirtti. Federasyon Temsilcisi Uyrun şöyle dedi:

“Bu sevgiye karşılık vermek ve süper ligde kalma başarısının kalıcı olmasını sağlamak istiyorsak kalıcı olmasını istiyorsak diğer illerde olduğu gibi satranç eğitim merkezlerini kurmamız gerekiyor. Lisanslı sporcu sayıları ilimizden daha düşük olmasına rağmen satranç eğitim merkezleri kurulmuş. Bu merkezlerde gençlerimize bu sporu sağlıklı ortamlarda daha güzel bir şekilde sevdirebiliriz. İlgililerden özellikle bölgesel özelikler de göz önünde bulundurularak satranç eğitim merkezini kurmalarını diliyoruz.”