100 bin Türk hacı oldu

Hac farizesini yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan 100 bine yakın Türk vatandaşı hacı oldu.

Gece Müzdelife’de yatsı vaktinde akşam ve yatsıyı cem-i tehir ederek kılan hacılar daha sonra vakfeye durdu. Sabaha karşı Mina’dan Cemarat’a ulaşan Türk hacılar Büyük Şeytan’a 7 taş atarak Bayram namazını kılmak üzere bölgeden ayrıldı. Kurbanların kesilmesinin haber verilmesinin ardından hacılar, tıraş olarak ihramdan çıktı. Böylelikle 22 Kasım’dan itibaren kutsal topraklara gelmeye başlayan 100 bin Türk vatandaşı hacı oldu.

Bu arada şeytan taşlama sırasında yaşanan izdihamı önlemek için yapılan düzenlemeler meyvesini verdi. Büyük Şeytan’ı taşlayan yaklaşık 3 milyon Müslüman hiçbir zorluk yaşamadı. Taşlama sırasında binlerce asker hacıları yönlendirdi. Gidiş geliş istikametlerinin karışmaması yoğun çaba harcayan askerler, bölgede duraklama yapılmasına izin vermedi. ‘Traş olmak, namaz kılmak, yatmak, konaklamak yasak’ şeklindeki tabelalar taşıyan askerler, buna rağmen beklemek isteyenleri sert bir şekilde uyardı. İki katlı köprünün açılması, bölgenin genişletilmesi, şeytan taşlanan yerin enlemesine genişletilmesi de bu yıl şeytan taşlamanın rahat gerçekleşmesine katkı sağladı. Suudi Arabistan Kralı, ailesi ve prensler için ayrılan bodrum katında ise yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

Yaklaşık 3 milyon Müslüman Arafat’ta vakfe yapıp öğle ve ikindi namazını birleştirip kıldı. Vakfe duasının ardından Müzdelife’ye hareket edildi. Burada akşam ve yatsı namazı birleştirildi. Gece yarısından sonra Büyük Şeytan taşlanmaya başlandı. Bayramın birinci günü Büyük Şeytan-“Akabe Cemresi”ne 7 taş atılıyor.

İkinci, üçüncü ve dördüncü günlerinde ise, “Büyük Şeytan” ile “Orta Şeytan-Orta Cemre” ve “Küçük Şeytan-Küçük Cemre” ye yedişerden 21′ er taş atılıyor. Şeytan taşlama, Hz. İbrahim’in oğlu İsmail’i kurban etmek etmeye giderken kendisini kandırmaya çalışan şeytanı üç yerde durarak taşlamasını sembolize ediyor.

Hacılar Müzdelife’den 3,5 kilometre yolu aşarak şeytanın taşlanacağı Mina’ya yürüdü. Araçlarla gidenler ise saatlerce beklemek zorunda kaldı. Ulaşım, yol kenarlarına park eden ve yatanlar yüzünden büyük ölçüde aksadı. 3.5 kilometrelik yol 6 saatte aşılabildi.

Şeytan taşlama bölgesinde inşaata geçen yıl 345 kişinin izdiham sebebiyle başlanmıştı. Yaklaşık 3 yıl daha sürecek proje tamamlandığında 3 milyon kişi aynı anda şeytan taşlayabilecek.

Proje tamanlandığında bölgede trafik 3 tünelle tamamen yer altına alınacak. Ayrıca 4 katlı şeytan taşlama alanın en üst katına acil durumlar da helikopter ambulans hizmeti vermesi için özel iniş kuleleleri yapılacak. İki katı açılan bölgede inşaat çalışmaları sürüyor. İzdihamların sebeplerinden biri olarak gösterilen Kral ve prenslerin taşlaması sırasında alınan önlemler için de tedbir alındı. Suudi devlet erkanı bodrum katında taşlama yapacak. Mina’daki şeytan taşlama sırasında hemen her yıl izdiham yaşanıyor. 2004 yılında aynı yerde meydana gelen izdihamda 251, 2003 yılında 14, 2001 yılında 35 ve 1998 yılında 119 hacı ölmüştü.