‘100 çocuktan 5’i tüp bebek olacak’

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Oktay Kadayıfçı, 10 yıl sonra her 100 çocuktan 5'inin tüp bebek olacağını bildirdi.

Kadayıfçı, yaptığı açıklamada, halk arasında “kısır” olarak tanımlanan üreme bozukluğunda, her zaman kadın suçlu gibi görülse de, yüzde 50 erkeğin, yüzde 50 de kadının payı bulunduğunu, ancak gelişen tıp imkanlarının evlat özlemi çeken ailelerin yüzünü güldürdüğünü bildirdi.

Kadayıfçı, gelecekte, hiç canlı spermi olmayan erkeklerin bile derisinden alınan bir parça sayesinde tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabileceklerini ifade etti.

Türkiye’de erkeklerin sadakatsizliğine bağlı artış gösteren cinsel hastalıkların, sperm üretimini etkileyen bir faktör olduğunu belirten Kadayıfçı, ”Ayrıca günümüz toplumundaki yoğun stres, özellikle Türkiye’de çok sigara içme, alkol kullanımı ya da çok sıcak ortamlarda bulunmak gibi etkiler sperm sayısını ve kalitesini düşürüyor, hareketini bozuyor” dedi.

Slip tarzı çamaşırlar, dar blucinlerin de üreme sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Kadayıfçı, “Her 100 çiftten 20’si normal yollarla çocuk sahibi olamıyor. 10 yıl sonra her 100 çocuktan 5’i tüp bebek olacak” diye konuştu.

Kadayıfçı, Tüp Bebek Merkezlerinde, hiçbir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayanların bin ya da bin 500 YTL’lik harcama, yeşilkart ya da diğer sigortalıların ise 200-300 YTL harcayarak tüp bebek yöntemiyle evlat sahibi olabildiklerini kaydetti.

BEŞİNCİ DENEMEDE GELEN MUTLULUK

Bu arada, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde yaklaşık bir yıl önce yeniden faaliyete geçen Tüp Bebek Merkezi’ne başvuruda bulunan Sibel (32) ve Metin Önay (38) çiftinin evlat özlemi, tüp bebek yöntemi sayesinde sona erecek.

Bugüne kadar 4 ayrı merkezde tüp bebek denemesi yapan ancak, her defasında hayal kırıklığı yaşayan çift, beşinci tüp bebek denemesinin yapıldığı ÇÜ Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezi’nden sevinçli haberi aldı.

Yaklaşık 12 yıldır evlat özlemi yaşayan Önay çifti, bebeklerini kucaklarına alacakları günü beklerken, “Bugüne kadar bebek sahibi olabilmek için koca karı yöntemlerine kadar başvurmadığımız yol kalmadı. Tam umutlarımızı kaybetmiştik ki bir de ÇÜ’de tüp bebek yaptırmaya karar verdik. Buna kararı alırken de (bu son olacak) demiştik. Çünkü, ilaç kullanmaktan artık strese girmeye başlamıştık” dediler.

Merkez sorumlusu Yrd. Doç. Dr. İbrahim Ürünsak ise yeşil kart da dahil her türlü sosyal güvence altındaki çiftlere hizmetin verildiği merkezlerine ayda 70-80 çiftin tüp bebek için başvuruda bulunduğunu bildirdi.