100 dolarlık dizüstü bilgisayarlara bir adım daha

Doğu ve G.Doğu'da yaşayan milyonlarca öğrenci, bilgisayar sahibi olacak.

“Dünya’da her çocuğa bir dizüstü bilgisayar” projesi Türkiye’ye geliyor. Üstün yetenekli Türk genci Yunus Şaşmaz’ın öncülük yaptığı proje ile, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşayan milyonlarca yoksul öğrenci bilgisayar sahibi olacak.

Dünyanın en önemli üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Başkanı Prof. Nicholas Negropente’nin fikir babalığı yaptığı “Dünya’da her çocuğa bir dizüstü bilgisayar” projesi Türkiye’ye geliyor 100 Dolara Dizüstü Bilgisayar (Her Çocuğa Laptop)” projesinin öncülüğünü, Türkiye’nin yetiştirdiği üstün yetenekli gençlerden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü öğrencisi Yunus Şaşmaz yapıyor. Projenin amacı, Türkiye’de 4 milyonu aşkın çocuğu bilgisayara kavuşturmak.

KÖYLERİ DOLAŞACAKLAR

Hiçbir kâr amacı gütmeyen proje ile özellikle yoksul çocuklara destek olmak istediklerini söyleyen Yunus Şaşmaz,

“Eğitim projemiz sayesinde milyonlarca çocuk bilgisayara kavuşacak. Benim gibi küçük yaşta bilimi keşfedebilecekler. Doğu’da bilgisayarı hiç tanımayan çocukların olduğunu biliyoruz. Projemizle eğitimdeki eşitsizliğin önüne geçmiş olacağız. 6-12 yaşındaki çocukların zeka gelişimine destek vereceğiz. Biz bütün köyleri tek tek dolaşmaya hazırız” dedi. Kampanyaya destek beklediklerini ifade eden Şaşmaz, bilgisayarları Türkiye’ye daha ucuza getirmeye çalıştıklarını kaydetti. Projeyi MİT Türk Öğrenci Derneği’nin yürüttüğünü anlatan Yunus Şaşmaz, yurt dışındaki Türklerin ülkelerini unutmadıklarını belirterek şöyle konuştu:

‘DESTEK BEKLİYORUZ’

“Her şeyi devletten beklememeliyiz. Sivil toplum kuruluşlarına da iş düşüyor. Bilgisayarlardaki programların Türkçeye çevrilmesi için bilgisayar uzmanlarına ihtiyacımız var. Bu konuda destek istiyoruz. Bu program birçok ülkede başarıyla uygulandı. Çocuklara vereceğimiz bilgisayarlar, 1.5 kg olup içerisindeki programlar onların yetişmesine katkıda sağlıyor. Her yerde rahatlıkla internete bağlanılıyor. Bilgisayarın hard diski yok. Çocuklara zarar verecek hiçbir şey yok üzerlerinde. Hatta çocuklar bilgisayarları bozarlarsa kendileri bile tamir edebilir. Dev projeye Google, RedHat ve News Corp gibi kuruluşlar destek veriyor. Türkiye’den de destek bekliyoruz.”