100 milyon YTL değerindeki 33 okulun temeli atıldı

Türk Telekom'un kuruluşunun 11. yılında Ankara, Rize, Amasya, Trabzon, Malatya, Kayseri, Yozgat ve Konya'da yapacağı 100 milyon YTL değerindeki 33 okulun temeli atıldı.

Türk Telekom’un kuruluşunun 11. yılında 12 adet İlköğretim Okulu, 2 adet yatılı ilköğretim bölge okulu, 1 adet endüstri meslek lisesi, 1 adet sosyal bilimler lisesi, 4 adet bilişim lisesi, 1 adet açık öğretim lisesi, 1 adet denizcilik meslek lisesi, 8 adet lise ve 3 adet merkez fen lisesi olmak üzere yapacağı 33 okulun temel atma töreni, telekonferans sistemi ile gerçekleştirildi.

Ankara’daki temel atma töreni Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara Valisi Kemal Önal ve çok sayıda davetlinin de katılımı ile Çubuk’ta gerçekleştirildi.

Törende konuşan Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Paul Doany, temel atma törenine katılmanın kendisi için bir onur olduğunu belirterek sözlerine başladı. Tüm ülkelerde eğitim alanında çok büyük zorluklar yaşandığını kaydeden Doany, “Yeni teknoloji öğretmen ve öğrencilere eğitimin tüm alanlarında yardımcı olacaktır. Biz de öğretmen ve öğrencilerin uygun bilgisayar ve iletişim imkanları ile desteklemeliyiz. Ekonomi için son derece önemli olan eğitime destek vermek bizim için görevdir” diye konuştu.

Türkiye’de bilgisayar sayasının az olmasının çözümlenmesi gereken esas sorun olduğunu vurgulayan Doany, “Sonraki kilometre taşlarına ulaşmak içinde hep birlikte çalışmalayız. Her aile bilgisayara erişim imkanına sahip olmalı ve her kuruluş çalışanlarının birer bilgisayara erişimini mümkün kılmalıdır” dedi.

Bilgisayarın sadece eğitim ve gelişim aracı olmadığını aynı zamanda iletişim ve eğlence aracı olduğunu söyleyen Doany, “Bilgisayar, çocukların eğitimini ve genel kültürünü, bizim neslimizin tecrübe ettiğinden çok daha hızlı arttırabilir” ifadesini kullandı.

Ebeveyn kontrollü yazılım adını verdikleri bir yazılım ile çocukları internetin risklerinden koruyacaklarını kaydeden Doany, yakın bir zamanda Microsoft ve Intel ile ‘İlk Bilgisayarım’ adlı bir kampanya başlatacaklarını duyurdu. Bu kampanya ile amaçlarının bilgisayar sayısını arttırmak olduğunu söyleyen Doany, “Hedefimiz 2-3 sene içerisinde bilgisayar sayısını 10 milyona çıkartmaktır” dedi. Yakın bir zamanda Türk Telekom’un daha hızlı ADSL bağlantısı kuracağını aktaran Doany, hizmet kalitesini iyileştirmek için de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI HÜSEYİN ÇELİK: “TEMELİ ATILAN OKULLAR YENİ VE ÖZGÜN MİMARİYE SAHİP”

Törende bir konuşmada Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik yaptı. Eğitimin ciddi bir teknolojik alt yapı gerektirdiğini söyleyen Çelik, “İnternetin, bilgisayarların, bilişim teknolojisi sınıflarının olmadığı yerlerde eğitim büyük bir eksiklik içeriyor” diye konuştu. Ankara’da 8 ve üzerinde dersliği olan okullar arasında bilgisayar sınıfı olmayanın bulunmadığını dile getiren Çelik, “Yeni yapılacak okullara da bilgisayarlar hazırlanmaktadır” ifadesini kullandı.

‘Bir Yılda 1001 Okul’ projesindeki bin bir rakamının sembolik olduğunu aktaran Çelik, geçen yıl açılan okul sayısının bin 247 olduğunu ve sayının şu anda bin 500’ün üzerine çıktığını anlattı.

“Eğitim davası, milli bir dava haline geldi” diyen Çelik, TOKİ’nin Türkiye genelinde 170’in üzerinde okul yaptığını kaydetti. Çelik, fiziki mekan sorununu çözmek için de çalışma başlattıklarını aktardı.

Temeli atılacak okulların yeni ve özgün mimariye sahip olduğunu vurgulayan Çelik, “Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esintiler olan ve modern mimarinin unsurlarını içeren okullar inşaa ediliyor” şeklinde konuştu.