100 yıllık Ziraat Bankası binasına Ticaret Odası sahip çıktı

Balıkesir Ticaret Odası (BTO), şehrin tarihi dokusunu yeniden canlandırmak için büyük bir adım attı.

Oda, Balıkesir’in simge yapılarından olan taş binayı 290 bin YTL’ye satın aldı. Tarihi saat kulesinin hemen arkasında yer alan ve 1900’lü yılların başında yapıldığı tahmin edilen taş bina restore edilerek kafe, restaurant ve sergi salonlarının yer aldığı bir sosyal tesis haline getirilecek.
Birçok tarihi binayı bünyesinde barındıran Balıkesir’in en eski yerleşim yerlerinden olan Aygören ve Dumlupınar mahallelerindeki evlerin restore edilerek buraların cazibe merkezi haline getirilmesini amaçlayan ilk adımı BTO attı.

BTO Başkanı Mahmut Yavuz, düzenlediği basın toplantısında, tarihi sahiplenme adına öncü olduklarını belirtti. Bu çalışmanın diğer sivil toplum örgütlerine de örnek olmasını dileyen Yavuz, uzun yıllardır kullanılmayan yıkılmaya yüz tutan tarihi binayı alarak büyük bir hizmet gerçekleştireceklerini söyledi. Herşeyi devletten beklemenin yanlış olduğuna değinen Yavuz, bütün Balıkesirlileri diğer tarihi dokulara sahip çıkmaya çağırdı.

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan alınacak iznin ardından restorasyon çalışmalarına başlayacaklarını belirten Yavuz, doğal yapısını bozmadan gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından binanın bütün Balıkesirlilerin ve Ticaret Odası üyelerinin ortak kullanımına açılacağını söyledi. Başka şehirlerde tarihi dokulara sahip sokakların restore edilerek cafe, restaurant haline getirilerek sosyal hayata kazandırıldığına dikkat çeken BTO Başkanı Yavuz, “Birçok tarihi binayı bünyesinde barındıran Aygören ve Dumlupınar mahalleleri de bu tip çalışmalardan nasibini alabilir. Biz aldığımız bu binayla öncülük yapmak istedik. Aygören ve Dumlupınar mahallesindeki evlere sahip çıkılması gerekiyor. Burada da diğer dernek ve odalara da büyük işler düşüyor.” dedi.

Balıkesir’de tarihi dokulara gereken önemin verilmediğini de iddia eden BTO Başkanı Mahmut Yavuz aldıkları binanın tarihi geçmişine ulaşamadıklarını belirterek sitem etti. Binanın 1940 yılında Kadastro’dan Ziraat Bankası’na geçtiğini öğrendiklerini bildiren Yavuz, geçmiş tarihini bilemediklerini ifade ederek, “Bunun tarihçesi nedir, Rumlardan mı Osmanlılardan mı kalmış bilemiyoruz. Kültür Müdürlüğü olsun Belediye olsun birçok yere başvurduk ama bir sonuç alamadık. Bizim bu değerlere sahip çıkmamız lazım. Bunları gençlere bırakacağız sonuçta emanetçiyiz. Balıkesir’deki bütün tarihi dokuların bir envanteri çıkartılmalı” diye konuştu.
Ziraat Bankası Şube Müdürü Ziya Bülent Köse ise, Balıkesir’in tarihi dokusunu oluşturan binalardan biri olan eski hizmet binalarının Ticaret Odasını tarafından sahiplenmesinden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.