11 Eylül Cheney’in işi mi?

11 Eylül saldırılarının ABD yönetiminin "işi" olduğunu ileri süren Amerikalı akademisyen, aralarında cumhuriyetçilerin bulunduğu kişiler tarafından topa tutuldu.

Cumhuriyetçi temsilciler, Barrett’in Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde önümüzdeki güz döneminde vereceği “İslam’a Giriş” dersini okutmaması için imza kampanyası başlattı.

Kevin Barrett geçen ay yaptığı bir konuşmada, 11 Eylül terör saldırılarının, Ortadoğu’da savaş çıkarmak isteyen bir hükümet komplosu olduğunu ileri sürerek, saldırının Başkan Yardımcısı Dick Cheney tarafından düzenlenen ve idare edilen “içeriden yapılmış bir iş” olduğunu iddia etmişti.

Tepkilere boyun eğmeyen ve öğretim üyesinin arkasında duran W.-Madison Rektörü Pat Farrell, sıra dışı öğretim üyesinin öğrenciler için olumlu bir eğitim tecrübesi olacağını söyleyerek önemli olanın eğitimin kalitesi olduğunu ifade etti. Farrell, öğretim üyesinin eleştiren cumhuriyetçileri cadı avı yapmakla eleştirdi.

Benzer bir diğer olayda, Colorado üniversitesi profesörü, 11 Eylül saldırısında ölen beyaz yakalıları Holocost’u planlayan Adolf Eichmann’a benzettiği için eleştirilmiş ancak görevden alınmamıştı.