115 yillik camii restore ediliyor

BARTIN - Bartin'da 115 yillik tarihi geçmisi bulunan Orta Ibrahim Pasa Camii restore edilmeye baslandi.

Ankara’da faaliyet gösteren Kayserili Sükrü Seref Insaat Firmasi tarafindan restore edilmeye baslanan 115 yillik Orta Ibrahim Pasa Camii’nin onarim ve restorasyonunun 70 gün içinde bitirilecegi bildirildi. Yaklasik 310 Bin YTL’ye ihale edilen Orta Ibrahim Pasa Camiinin iç ve dis cephesi, çati ve minare kisminin tarihi doku bozulmadan komple restore edilecegi dis cephenin ise horasan boya ile boyanacagi bildirildi. 115 yillik Orta Ibrahim Pasa Camiinin restore edilmesinin tarihi eserleri koruma adina yapilan iyi bir faaliyet olarak degerlendiren esnaf ve vatandaslar restorasyonun tarihi dokuyu bozmadan yapilmasini ve cami duvarlari üzerinde bulunan kus yuvalarinin da bozulmamasi gerektigini dile getirdi.

Restorasyon çalismalari hakkinda bilgi veren Bartin Müftü Vekili Dr. Halil Taspinar camide yapilan restorasyon yüzünden caminin ibadete açik olamayacagini belirterek tarihi caminin restorasyonu bitirildiginde tertemiz ve modern bir sekilde caminin tekrar ibadete açilacagini söyledi. Vakiflar Genel Müdürlügü’ne bagli olan Orta Ibrahim Pasa Camii’nin kitabelere göre Bosna Valisi Ibrahim Pasa tarafindan yaptirildigi kayitlarda yer aliyor. 1280 ve 1314 Hicri yillarinda iki kez yangin geçiren ve son hali ise Bartin Redif Taburu Binbasisi Necip Bey tarafindan 1902 yilinda yapildigi bildirilen Orta Ibrahim Pasa Camii agaç direkler üzerine ahsaptan ortada büyük bir kubbe, bunun dört tarafina da dört tane yarim kubbe yapilmis ve bunlarin birlestikleri yerlere de birer küçük kubbe ilave edilmis.

Dösemesi tahtadan olan caminin etrafinda ve giris katlarinda Vakiflar Genel Müdürlügü’nden kiralanmis isyerleri bulunuyor. Ayrica Bartin kent merkezinde Vakiflar Genel Müdürlügüne bagli Osmanli Dönemine ait 8, Cumhuriyet Dönemine ait ise 3 olmak üzere 11 cami bulunuyor.