115’lik Azeri nine kaybettiği eşine ağlıyor

Azerbaycan'da 115. doğum gününü kutlayan Azeri nine Sandık Bağırova 61 yıl önce 2. Dünya Savaşı'nda kaybettiği eşine ağlıyor. Aradan geçen yıllar yaşlı kadının eşine olan özlemini dindiremiyor.

Babasını genç yaşta vefat etmesi üzerine annesinin ikinci evliliği yaptığı üvey babasının zoruyla erken yaşta gelin gider. Ancak erken yaşta evlenmesi düşünmediği için bu evlilik değişik olur. Üvey babasının planına uygun olarak kendisi ile evlenmek isteyen komşu köylü bir genç tarafından kaçırılır. Mahkemeye çıkarılınca ise kimsenin hapse girmemesi için “kendi rızamla kaçtım” der. Bunun üzerine kendisini kaçıran gençle evlenir. Ancak kısa sürede eşini sevmeğe başlar. Evlendikten uzun bir süre sonra çocuk sahibi olur. Ancak kızları küçük yaştayken, 60 yaşındaki kocası Sovyet Ordusu saflarında İkinci Dünya Savaşı’na katılır. Sandık nine o yılları hem maddi hem de manevi olarak “çileri yıllar” olarak hatırlıyor.

Kocasının savaşa katılmasından 3 yıl sonra kendisine acı haber ulaşır. O günden başlayan göz yaşları şimdi de devam ediyor. Sandık nine kocasına olan özlemini beraber yaşadığı kızı Züleyha Bağırova ile gideriyor. 115 yaşındaki Sandık Bağırova, babasız kalan kızıyla birlikte 1948 yılında iş bulup geçimini sağlamak amacıyla Azerbaycan’ın Mingeçevir kentine yerleşir. Kendi deyimiyle burada “erkek gibi” çalışır. Sovyet hükümeti kendisini “emek kahramanı” olarak ödüllendirir.

Sandık nine İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyetlerin Nazi Almanya’sı üzerindeki zaferinin 60. yıl dönümünde de unutulmamış. Bu nedenle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı ile diğer savaşzede ve gazilerle birlikte Sandık nineye de özel madalya verilmiş.

Sandık nine 115 yıllın yaşamında sağlıklı kalmanın da fiziksel aktifliğine bağlıyor. Bağırova “Hep çalıştım. Bir an bile olsun işsiz kalmadım. Üstelik işim fiziksel olarak ağır işlerdi” diyor.