12 Eylül Utanç Müzesi Ankara ve İzmir’den sonra Antalya’da açıldı

Devrimci 78'liler Federasyonu ve Eğitim-Sen işbirliğiyle hazırlanan 12 Eylül Utanç Müzesi, Ankara ve İzmir'in ardından Antalya'da açıldı.

Devrimci 78’liler Federasyonu ve Eğitim-Sen işbirliğiyle hazırlanan 12 Eylül Utanç Müzesi, Ankara ve İzmir’in ardından Antalya’da açıldı. Büyükşehir belediyesinin ev sahipliğini yaptığı müzede 1980 darbesiyle ilgili materyaller, 12 Eylül dönemlerine ait gazete sayfaları, sıkıyönetim arşivinden derlenmiş çok sayıda yazılı ve görsel malzeme yer alıyor. Deniz Gezmiş’in asıldığı dar ağacının da bulunduğu müze, 6 Aralık Perşembe gününe kadar ziyarete açık kalacak.

Cam Piramitte gerçekleşen açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal, Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ve davetliler katıldı. Açılışta konuşan Başkan Akaydın, kendisinin 1968 kuşağından olduğunu ifade ederek, “Acılar yaşamış, şehitler vermiş bir kuşağız. 1980 darbesinin eziyetini yaşayan nesil tabi ki 1978’liler. Bunu yapanlar, bunları örgütleyenler bir konuda başarıya ulaştı. 1998’lileri sindirdiler. 2008’lileri korkutup, sindirdiler. Gene ne varsa 1968, 1978 kuşağında var.” diye konuştu.