12 hükümet degistiren Sarioglan Baraji 2006’da su tutacak

KAYSERI - Kayseri'de yapimina 15 yil önce baslanan Sarioglan Çiftlik Baraji, geçen süre içinde 12 hükümet 2 müteahhit 2 insaat firmasi degistirdi.

Son 2 yilda 10 milyon YTL aktarilan barajda 2006’da su tutulmaya baslanacak. ilk yilinda 5 milyon YTL gelir saglayacak.

Kayseri’de 2 yil öncesine kadar ödenek yetersizligi nedeniyle bitirilmesine kuskuyla bakilan Sarioglan Çiftlik Baraji’nda sona yaklasildi.1990 yilinda projelendirilen ve 1991 yili Mart ayinda yapimina baslanan baraj bugüne kadar 12 hükümet gördü. Barajin temeli Yildirim Akbulut’un baskanliginda Anavatan Partisi’nin iktidar oldugu 47. hükümet zamaninda atildi. Temel atma törenine dönemin Tarim ve Köyisleri Bakani Lütfullah Kayalar ve Devlet Bakani Mehmet Yazar katildi. Bölge insaninin kaderini degistirmesi beklenerek atilan temelle birlikte vatandaslar umutla umutla barajin bitmesini bekledi. Ancak Türkiye’nin siyaset arenasindaki istikrarsizlik umutlarin 15 yil kadar ertelenmesine neden oldu.

Barajin temelininin atilmasinin ardindan geçici hükümetlerin ve koalisyon hükümetleri Türkiye’yi yönetti. Basbakanlik koltugunu Mesut Yilmaz, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Necmettin Erbakan gibi isimler oturdu.

Sözkonusu hükümetler zamaninda hükümetler zamaninda Sarioglan Barajina yeterli ödenek aktarilamadi. Ayni zamanda barajin yapimin üstlenen Metok Insaat firmasi Müteahhit Ismet Okur’un yasamini yitirmesiyle insaat el degistirdi. Baraj insaatini 2000 yilinda Metok Insaat’tan Yenigün Insaat devraldi. 2002 yilindaki genel seçimlerin ardindan Ak Parti iktidara geldi. Çiftlik Belediye Baskanligina ise Ali Tastan seçildi. Ali Tastan belediye baskanligina gelmesiyle birlikte Sarioglan Baraji’yla ilgili çalismalar hiz kazandirdi.

AK Parti Hükümeti’nin önemli isimlerinden olan Disisleri Bakani ve Basbakan Yardimcisi Abdullah Gül’ün Kayseri’li olmasi sansini da degerlendiren Çiftlik Belediye Baskani Ali Tastan barajin yapiminin hizlanmasini sagladi. 2003 yilina kadar yüzde 60’i tamamlanan baraj bugün bitme noktasina geldi. Sarioglan Çiftlik Baraji’na 2 yilda 10 Milyon YTL para aktarildi.

Sulama amaçlanarak dolgu usulüyle yapilan barajin projesinde yer alan 38 metrelik kot seviyesine ulasilmasina 1 metrelik dolgu çalismasi yapilarak bitirilecek. 2006 yili baslarinda su tutulmasi planlanan barajin sulama kanallari projesi de ihale edildi.

Önümüzdeki aylarda sulama kanallari insaatinin da yapilmasi planlaniyor. Kanallarin yapimi ve isale hattinin yapilmasi içinde 10 milyon YTL’den fazla miktar ödenek gerekiyor. Kizilirmak Havzasi içindeki Kestuvan ve Düzencik Çaylari’nin birlesme noktasinda kurulan Sarioglan Çiftlik Baraji 25 milyon metreküp su toplayacak.

Çiftlik Belediye Baskani Ali Tastan, barajin bitmesiyle bölge halkinin gelir düzeyinin artacagini inaniyor. Barajin bölge çiftçi için ilk yil 5 milyon YTL getiri saglayacagini söyleyen Ali Tastan “Baraj bitirilmesiyle 64iÜü7 bin hektar alan suya kavusacak, Saroglan, Palas, Çiftlik, Alevkisla gibi yerlesim merkezlerinin kaderi degisecek. Bölgede suyu olmasi halinde bugünkü kosullarda toplan 566 bin YTL olan zirai gelir 5 milyon 489 bin YTL’ye çikacak.” dedi.

Barajin diger barajlara göre daha avantajli oldugunu dile getiren Tastan, “Bölgede Devlet Su Isleri (DSI) tarafindan yapilmis sulama kanallari mevcut. Bu kanallar barajin sutmasindan itibaren sulama yapilma imkani sagliyor. Bu barajin bitirilmesini çiftçilerimizi dört gözle bekliyor. Bitmesi insanlarimizin hayatlarini degistirecek.” diye konustu.

Öte yandan, Sarioglan Çiftlik Baraji’nin çevresindeki alanlarda da agaçlandirma çalismalari devam ediyor. Çevrede yasayan halkin ve Devlet Su Isleri’nin (DSI) katkilariyla bölgeye 23 bin çam agaci dikildi. DSI yetkilerinin verdigi bilgilere göre, önümüzdeki aylarda bölgeye 20 bin fidan daha dikilecek.