12 Mart Muhtırası’na 2 milletvekili itiraz etti

TBMM eski başkanlarından Ferruh Bozbeyli, Meclis’in internet sitesine Demokratik Parti Genel Başkanı sıfatıyla şahit olduğu 12 Mart Muhtırası’nı anlattı.

Buna rağmen 12 Mart Muhtırası’nın kürsüden okunduğunu belirten Bozbeyli, “O zaman bizim partiden 1-2 arkadaş ‘Bu muhtıra. Meclis’te sunuş olarak okunamaz, içtüzüğe aykırıdır’ diye itirazda bulundular. İtiraz edenler 1-2 kişiydi, hepimiz değildik, ama muhtıra okundu Meclis’te.” itirafında bulundu.

Bozbeyli, Cumhuriyet Senatosu’nun da askerlerin baskısıyla toplandığını bildirdi. Senato’nun salı ve perşembe günleri toplandığını, ancak askerlerin isteğiyle cumartesi günü bir araya geldiğini aktaran Bozbeyli, “Senato başkanı, 13 Mart 1971 Cumartesi günü toplantıya çağırmıştır Meclis’i. Oysa Senato salı günü toplanmak üzere kapatılmıştı. Bu ne demektir? Senato başkanı, ‘Salı günü toplanacağız.’ demişti. Peki kim emretti ‘Cumartesi toplanın’ diye? Onlar da buna uydular. Yani o askerlerin baskısı altında onların emirlerini yerine getirdiler. Bir gün sonra onlar (senatörler) de toplandılar ve muhtırayı onlar da okudu.” diye konuştu.

Eski Meclis Başkanı Bozbeyli, Parlamento’daki bazı uygulamaları da eleştirdi, milletvekillerine ‘vekil’ denmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi. Bozbeyli, “Artık milletvekili ismi kalktı, ‘vekil’ diyorlar. Efendim neyin vekili? Dava vekili mi, müdür vekili mi, ne vekili?” diye sordu. Bozbeyli, parti grup toplantılarına ziyaretçi alınmasını da doğru bulmadığını açıkladı. Grup toplantılarına milletvekili olmayanların girmemesi gerektiğini savunan Bozbeyli, şöyle devam etti: “Bizim Meclis başkanlığımız döneminde ve ondan önceki dönemlerde grup toplantılarına milletvekili olmayan ancak bir insan girerdi. O da kavastı. Onu da dilsiz olanlardan seçerlerdi ki bir şey duymasın, söylemesin.” Ferruh Bozbeyli, Genel Kurul’da kürsüye çıkan milletvekillerinin de sadece Meclis’e hitap edebileceğini hatırlattı. Meclis İçtüzüğü’nde yoruma yer vermeyecek bir biçimde ‘Milletvekilleri Genel Kurul’a hitap eder.’ cümlesinin yer aldığına işaret eden Bozbeyli, “Oysa milletvekilleri çıkıyor kürsüye ‘sayın başkan, sayın milletvekilleri, televizyonları başında bizi seyreden vatandaşlar’ diye başlıyor. Hayır. Televizyonları başındaki vatandaşlara hitap edemezsin. İçtüzük açıkça ‘Genel Kurul’a hitap edeceksin’ diyor.” ifadelerini kullandı.

2 dönem Meclis başkanlığı yaptı

1961’de Adalet Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilen Ferruh Bozbeyli, 1965-1970 yılları arasında iki dönem Meclis başkanlığı yaptı. 1970 yılında bir grup arkadaşıyla Adalet Partisi’nden ayrılarak Demokratik Parti’yi kurdu. 1973’te İstanbul’ dan yeniden seçilen Bozbeyli, 1977’de Meclis’e giremeyince siyasî hayattan çekildi.