12 yaşında 91 suç!

İzmir'in Alsancak semtinde bir kafede Nursel Taptık isimli kadının çantasını "kaldırımcılık" yöntemiyle çalmaya çalışan 12 yaşındaki D.Ö.'nün polisteki suç kaydı 91'e ulaştı.

Geçtiğimiz hafta, kendisine hırsızlık yaptırdığı iddia edilen sabıkalı annesi N.A. ile birlikte yakalanan ve daha sonra hakkındaki suçlamaları reddedip, yaşı küçük olduğu için serbest bırakılan D.Ö. yine suç işlerken yakalandı. Son iki ayda, Balçova’daki Sahil Restoran’dan içerisinde 26 bin YTL bulunan çantanın çalınması, İzmir Palas Oteli’nden 8 bin YTL bulunan çantanın çalınması olaylarının faili olarak olayın mağdurları tarafından teşhis edilen, Bornova’daki bir alışveriş merkezinin restoranında yine çanta hırsızlığı yaparken 2 kez yakalanan ve hırsızlık yaptığı, güvenlik kameraları tarafından da kaydedilen D.Ö, bu kez Alsancak’ta, çantasını çalmak isterken kendisini yakalayan kadını yanındaki arkadaşıyla birlikte darp etti. Yakalanan D.Ö. ve yanındaki G.A. (10), Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Daha önce, İstanbul’da 1 ay devlet koruması altına alınan D.Ö’nün, daha sonra ailesine verildiği ifade edildi. Yaşının büyük olmasına rağmen nüfus kaydının geç yapılması nedeniyle belgelerde 12 yaşında görünen D.Ö’nün, gerçek yaşının tespit edilebilmesi için kemik yaşı tespiti yaptırılmasının isteneceği öğrenildi.

D.Ö’nün, İstanbul’da 24, Bursa’da 20, Manisa’da 1, İzmir’de ise 44 olmak üzere toplam 89 kez suça karıştığı gerekçesiyle hakkında işlem yapıldığı belirtildi.

Kemeraltı’nda bir yankesicilik olayına karıştığı da belirlenen D.Ö’nün Nursel Taptık’ın çantasını çalma olayına karışmasıyla birlikte suç kaydı 91’e ulaştı. Çocuk Polisi’ne teslim edilen G.A. daha sonra savcılığa gönderildi. Savcılık, D.Ö.’yü yine yaşı küçük olduğu için serbest bıraktı.