12 yaşındaki öğrenci sallanırken öldü

Bursa'da, ilköğretim okulu öğrencisi, evlerinin arkasındaki bahçede profil korkulukta asılı ipte sallanırken, ipin boynuna dolanması sonucu hayatını kaybetti.

Jandarma Komutanlığı’ndan alınan bilgiye göre olay, merkez Osmangazi ilçesi Yunuseli Mahallesi Fuat Kuşçuoğlu Caddesi’nde yaşandı. Öğrenim gördüğü Lütfü Banuşoğlu İlköğretim Okulu’ndan çıktıktan sonra aynı mahalledeki evlerinin arkasındaki arsada oyun oynamaya başlayan 6. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Murat Turhan, kısa süre sonra profil korkulukta, kurban kesiminde kullanılmak için bırakılmış sarkan iple boynundan asılı halde bulundu. Ayakları yere değen küçük Murat, hemen ipten kurtarılıp Çekirge Kalp Arıtmi Hastanesi’ne kaldırıldı ama uzun süre nefessiz kaldığı belirlenen talihsiz çocuk kurtarılamadı.

Çevresinde son derece neşeli ve sorunsuz birisi olarak tanınan Murat Turhan’ın ölümü üzerine jandarma soruşturma başlattı. Mahalledeki çocukların sık sık aynı yerdeki demir profil üzerinde oyun oynadığı belirtildi.

Oğlunun akıl almaz ölümüyle şok olan Uludağ Üniversitesi Kütüphanesi’nde görevli Şener Turhan (45), üç oğlundan ortanca olanını kaybetmesinin üzüntüsüyle “Yavrum hayat doluydu” diye konuştu. Murat Turhan’ın okuldan geldikten sonra mahalledeki internet kafeteryada bir süre vakit geçirdiği, ardından da top oynamak için sokağa çıktığını anlatan acılı baba, “Ama olmayacak bir şey oldu ve oğlum oynadığı oyunun kurbanı oldu” diyerek dert yandı.

Lütfü Banuşuoğlu İlköğretim Okulu da Murat’ın ölümüyle yasa büründü. Arkadaşları, sırasını çiçeklerle süsledikleri Murat’ın hayat dolu çalışkan bir öğrenci olduğunu belirtirken, gözyaşlarını tutamadılar. Talihsiz Murat’ın aynı sırayı paylaştığı arkadaşı Ali Rıza Kaya, kara tahtaya “Seni Seviyoruz Murat” yazarken, ölmeden çok kısa süre önce birlikte olan arkadaşı Muhammed Urbeyi ise “Birlikte internet kafeye gittik. Sonra çıktık ve ben onu eve bıraktım. Çok neşeliydi. Çok büyük acı” diye konuştu. Murat Turhan’ın sınıf öğretmeni Fatma Fırat da yaşadıkları acının çok büyük olduğunu belirterek, “Murat çok neşeli bir çocuktu. Bu yıl başında başka bir okula gitti. Ancak oraya uyum sağlayamadı ve başarısız olunca tekrar buraya geldi. Buradaki arkadaşlarını çok seviyordu. Buraya gelince çok mutlu olmuştu. İki hafta önce gelmişti. Ama maalesef böylesine acı bir olay yaşandı” diye konuştu.

Murat Turhan’ın cenazesi, bugün ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından Yunuseli Mezarlığı’nda toprağa verildi. Murat, son yolculuğuna uğurlanırken, sınıf arkadaşları yalnız bırakmadı.