12 yıl dershaneye ücretsiz gitti Türkiye 2.’si oldu

Son YGS sınavının Türkiye ikincisi Denizhan Alan, ilk, orta ve lise yıllarında toplam 12 yıl dershanelerden eğitim bursu alarak başarıya ulaşmış.

Son YGS sınavının Türkiye ikincisi Denizhan Alan, ilk, orta ve lise yıllarında toplam 12 yıl dershanelerden eğitim bursu alarak başarıya ulaşmış. Dershanelerin başarılı ancak maddi imkanı olmayan öğrencilere büyük destek verdiğini söyleyen Alan, ücretsiz dershane imkanı olmasaydı bu dereceyi elde edemeyeceğini dile getiriyor. Alan, başarılı ancak maddi imkanları iyi olmayan öğrencilerin dershanelerin kapatılması durumunda bir fırsat eşitsizliğiyle karşı karşıya kalacağını düşünüyor.

Denizhan Alan, 2013 üniversite sınavında YGS- 5 ve YGS -6 puan türlerinde Türkiye ikincisi, Yerleştirme YGS 3-5-6 puan türlerinde ise Türkiye birincisi oldu. Lise öğrenimi boyunca Sabah Dershaneleri’nde ücretsiz olarak eğitim aldığını anlatan Alan, ilkokul ve orta okul yıllarında da hiç ücret ödemeden dershaneye gitmiş. Dershanelerin sağladığı imkan sayesinde ailesine yük olmadan dershaneye gittiğini anlatan Denizhan Alan, “Dershaneye ücretsiz olarak gidemeseydim sınavlara kendim evde çalışmak zorunda kalırdım. Özel ders alamazdım çünkü ailemin ekonomik durumu buna müsait değildi.” diyor.

OKUL, SINAVIN TÜM GEREKLİLİKLERİ SAĞLAMIYOR
Okulda verilen eğitimin sınavlar için yeterli olmadığını düşünen Alan, YGS ve LYS’ye hazırlanmak için daha çok yarışmacı bir eğitimin gerektiğini vurguluyor. Bunun da okulda sağlanamadığını vurgulayan YGS Türkiye 2.’si, dershanelerde ise bu sınavların tüm gerekliliklerinin yerine getirildiğini dile getiriyor. Sınavlar için dershanelerin büyük bir boşluğu doldurduğunu ifade eden şu değerlendirmede bulunuyor: “Okuldan belli bir müfredat var ve öğretmenler bunun dışına çıkmıyor. Teneffüslerin dışında sınava çalışmak için zaman olmuyor. Hocaların belli mesai saatleri var. Dershanede ise hocalarımızın yanına gittiğimizde hiç kalkmadan 2-3 saat soru çözdüğümüz oluyordu. Hocalarımız dersler haricinde bile akşam 19.00’a kadar bizimle ilgileniyordu ve hocalarımızın gönüllülüğü başarıma çok katkı sağladı. Okul da gerekli ama sınavlar olduğu sürece dershaneler çok önemli.”

ÖĞRENCİLER GERÇEK SEVİYESİNİ DERSHANEDE GÖREBİLİR
Öğrencilerin, okuldaki başarı durumlarının genelin başarısına göre yanıltıcı olabildiğine dikkat çeken Denizhan Alan, öğrencilerin dershanede gerçek seviyelerini görebildiğine vurgu yapıyor. Sınava Türkiye’deki tüm lise öğrencilerinin girdiğinin düşünüldüğünde yalnızca okuldaki başarısına bakan öğrencilerin gerçek seviyelerini göremediğini aktarıyor. Alan “Okuldaki seviyeniz ne kadar iyi olursa olsun genel seviyenizi görmeniz mümkün değil. Okuldaki sınavlarda sürekli birinci olsanız da aslında genele göre iyi olmadığınızı dershanede anlayabiliyorsunuz” diyor.

DERSHANEM OLMASAYDI BU BAŞARIYI SAĞLAYAMAZDIM
Okullardaki eğitimin sınav sistemindeki ihtiyacı karşılayamadığına değinen Denizhan Alan, bunun sağlanmadığı sürece dershaneleri kapatmanın doğru bir uygulama olmayacağını düşünüyor. Mevcut durumda dershanelerin kapatılması halinde öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarını özel dersle karşılayacağını tahmin eden Alan, bu durumda da ailelerin maddi yüklerinin artacağına değinerek şunları söylüyor: “Şahsen ben böyle bir durumda özel ders alamaz ve bugünkü başarımı belki de yakalayamazdım. Oysa benim gibi dershaneye ücretsiz giderek Türkiye’de derece yapmış sayabileceğim bir çok arkadaşım var. Her aile illaki çocuğunun başarılı olmasını ister. Okulun da bu sınavlar için tam yeterli olmadığını her aile gördüğü için çocuklarını dershaneye göndermek istiyor.”