1.3 dolara Windows Vista!

Microsoft'un piyasaya yeni sürdüğü Windows Vista'nın sahte versiyonu Çin'de 1.3 dolar (10 Yuan)'a satışa sunuldu.

Ülkenin güneyindeki en gelişmiş liman şehirlerinden Shenzhen’daki elektronik marketlerde bir çok satıcı Windows Vista’yı, Microsoft Office, anti virüs ve diğer programların içinde olduğu CD’yle birlikte 1.3 dolara satıyor.

Vista’nın sahte versiyonunu nasıl elde ettiklerini açıklamamalarına rağmen satıcılar, Vista’nın satışa sunulmadan bir kaç hafta önce ellerinde olduğunu söyledi. Kabında ” resmi versiyonu” olduğu yazılan ve gerçeği ile bir farkı olmayan Vista CD’sinin arkasında bilgisayara yüklemek için kimlik kodu da bulunuyor. Vista’dan bu konuda henüz bir açıklama gelmedi.

Dünyada 70’den fazla ülkenin dükkanlarında Salı günü satışa sunulan Vista’nın yapımı 5 yıl sürdü ve geliştirilmesine 6 milyar dolar harcandı. Çin’de, hükümetin taklit mallarla mücadelesine rağmen bunun önü alınamıyor. Özellikle ABD başta olmak üzere bir çok Batılı ülke, Çin’in fikri mülkiyet hakları konusunda yeterli adım atmamasından şikayet ediyor. Çin’de kitaptan CD’ye, DVD’den yazılım yada elbise, ayakkabı, ilaca kadar bir çok ürünün taklidini bulmak mümkün.