13 yasindaki kizin karnindan kil yumagi çikartildi

AYDIN - Aydin'in Nazilli ilçesinde siddetli karin agrisi, bulanti ve kusma sikayetleriyle hastaneye basvuran 13 yasindaki kiz çocugunun mide ve ince bagirsagindan, 2 insan midesi büyüklügünde kil yumagi çikarildi.

Burada tedaviyi üstlenen Çocuk Cerrahisi Uzmani Bashekim Op. Dr. Orhan Koç, H.M.’nin midesinin yirtilmasina saç killarinin sebep oldugunu tespit etti. Dr. Koç ve Genel Cerrahi Uzmani Op. Dr. Fesih Dogan Yildiz tarafindan acilen ameliyata alinan çocugun midesinden, ince bagirsaga kadar uzanan kil yumagi 4 saatte çikarildi.

Ameliyatla ilgili açiklama yapan Bashekim Koç, H.M.’nin sagligina kavustugunu belirterek, “Bu durum, tibbi rahatsizliklar arsivlerinde ‘Rapunzel sendromu’ olarak biliniyor. 1997 yilindan itibaren tutulan kayitlar üzerinde yaptigimiz arastirmada, bu hastaliga dünya üzerinde bir yilda 6 veya 7 kiside rastlandigini tespit ettik. Hastalarin kendi vücutlarindan sökerek veya baska sekillerde agiz yoluyla aldigi saç ve killar, midede salgilanan mukozalar sayesinde küme halinde birikerek mide ve bagirsaklarin tikanmasina sebep oluyor. 2 yildan bu yana kendi saçini kopararak yedigini ögrendigimiz H.M.’nin midesinden ince bagirsagina kadar uzanan 35 cm. boyundaki kil yumagi çikarildi. Çesitli psikolojik rahatsizliklari oldugunu ögrendigimiz hastanin saçlarinin, sökülmeden ötürü çok seyrek oldugu görülüyordu. Ailesi ise böyle bir duruma ihtimal vermedigi için saçlarin seyrekligine aldirmamis.” dedi.

Koç, H.M.’nin çocuk cerrahi servisindeki tedavinin ardindan psikiyatri poliklinigine sevk edilecegini söyledi.