1300 yıllık tarihi yeraltı şehri bulundu

Tarihi kalıntılarıyla Türkiye'nin en önemli kültür merkezi olan Kapadokya'da bir yer altı şehri daha ortaya çıktı.

Kayseri’ye 3 kilometre uzaklıkta Talas ilçesi sınırları içinde bulunan tarihi şehrin Zincidere-Tomarza yönünde doğu-batı istikametinde inşa edildiği bildirildi. Dar bir girişten odalara ulaşılan yeraltı şehrinde şu ana kadar 300 metrelik bölüm açıldı. Su sarnıcına kadar olan bölümden oluşan 300 metrelik kısım 5’er metrelik aralıklarla konulan lambalarla ışıklandırıldı.

Tarihi yer altı şehri Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Kayseri Kültür Müdürü İsmet Taymuş ve Arkeolog Gürcan Samet’inde katıldığı geziyle tanıtıldı. Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, yeraltı şehrini Kültür Bakanlığı ile koordinasyon içinde turizme kazandıracaklarını söyledi. Kayseri’nin ve özellikle Talas’ın Türkiye’nin kültür turizm başkenti Kapadokya içinde önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Rifat Yıldırım, Fransızların La Cesarre olarak adlandırdığı bu yeraltı şehrini turizmin yeni bir başkenti yapacaklarını belirtti.

Kayseri Kültür Müdürü İsmet Toymuş, Talas’ın Kayseri ilçeleri içinde en fazla tarihi binayı barındıran yerleşim bölgesi olduğuna dikkat çekerek “Kayseri’de 17 metruk bina var. Bunların 14’ü Talas’ta bulunuyor. Bu binaların restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yeni bulunan tarihi yeraltı şehri de ilçeye yeni bir turist kapısı açacak. Talas’ta belediye ve müdürlüğümüz koordineli çalışarak büyük işler yapıyor. 14 metruk binanın restorasyonunda da bu koordinasyon ile başarılı bir çalışma örneği sergilendi.

Arkeolog Gürcan Samet ise tarihi yer altı şehri hakkında bilgiler verdi. Bizanslılar dönemine ait olduğun sanılan tarihi mekanın 1300 yıllık bir geçmişinin olduğunu anlatan Gürcan Samet, “Ali Dağı’nın eteklerinde yeraltında bulunan siteye, dar bir geçitten giriliyor. Şehrin iki kapısı var. 250 metrelik dar koridorların ardından geniş odalara ulaşılıyor. 300 metre sonunda ise bir su sarnıcı bulunuyor. Araştırmalarımızda ortaya çıkan sonuçlara göre burası Bizans döneminin önemli bir yerleşim merkezi durumundaymış. Araştırmalarımız devam ediyor. Kültür Bakanlığı ile birlikte çalışarak tarihi yeraltı şehrinin diğer bölümlerini de ortaya çıkarmaya çalışacağız:” diye konuştu.