’14 günde bin 850 suç aydınlatıldı’

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin 7 - 20 Nisan tarihleri arasında asayişe yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda toplam bin 850 suç olayının aydınlatıldı açıklandı.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Asayiş Şube Müdürlüğü’nde yaptığı açıklamada, yürütülen operasyonlarda 5 bin 935 kişi gözaltına alındığını, gasp, kap-kaç, hırsızlık, emniyeti suistimal, cinayet, adam kaldırma, tehdit, fuhuş, kumar ve rüşvet gibi olayların da içerisinde yer aldığı bin 850 olayın aydınlatıldığını belirtti.
Gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili bilgi veren Celalettin Cerrah, emniyet müdürlüğünün 14 günde asayişe yönelik pek çok suçun aydınlatıldığını söyledi. Cerrah, “7-14 Nisan 2006 tarihinde gerçekleştirilen operasyonlarda bin 221 adet şahsa karşı işlenen suç ile 629 adet mala karşı işlenen suç olmak üzere toplam bin 850 suç aydınlatılmıştır. Operasyonlarla ilgili olarak da 5 bin 935 kişi yakalanarak adli makamlara sevk edilmiştir. Mala karşı işlenen suçlar arasında, gasp, kap-kaç, oto hırsızlığı, dolandırıcılık ve diğer hırsızlıklar yer alırken, şahsa karşı işlenen suçlar arasında cinayet, yaralama, darp, kolluk kuvvetlerine saldırı, adam kaldırma, tehdit, fuhuşa teşvik ve aracılık, kumar oynamak ve oynatma ile rüşvet konuları yer almaktadır.” diye konuştu.

Yakalanan şahısların evlerinde ve gösterdikleri adreslerde yapılan aramalarda, 87 adet çeşitli çap ve markalarda silah ele geçirildiğini kaydeden Cerrah, “49 adet çalıntı oto, 8 adet av tüfeği, 406 kesici ve delici alet, 11 bin 80 adet telsiz telefon, 98 adet altın, gümüş ve elmas ziynet eşyası, 447 adet çalıntı temizlik malzemeleri, 184 koli şarap, 483 adet kutu sigara, 59 adet çalıntı gıda malzemesi, 60 adet sahte alkollü içki, 47 adet giyim eşyası, 25 kilogramlık baklava şurubu ile 33 bin 590 adet YTL ile 400 Avro para ele geçirilmiştir.” şeklinde konuştu.

Yürütülen operasyon kapsamında çökertilen 15 kişilik gasp çetesi üyeleri ile birlikte bir çete üyesine ait olduğu öğrenilen köpek de Asayiş Şube Müdürlüğüne getirildi. Polis ekipleri tarafından beslenen köpek işlemleri tamamlanan çete üyeleri ile birlikte adliyeye götürüldü.