14 Şubat öncesi çiçekçiler buluşuyor

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yaş Sebze Meyve ve Çiçek Ticareti Meslek Komitesi Meclis üyesi Ali Osman Öğmen, Sevgililer Günü'nde satışların az da olsa artmasını beklediklerini söyledi.

İzmir’de düzenlenecek 4. Süs Bitkileri, Seracılık ve Peyzaj Fuarı’nın basın toplantısında konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yaş Sebze Meyve ve Çiçek Ticareti Meslek Komitesi Meclis üyesi Ali Osman Öğmen, Sevgililer Günü’nde satışların az da olsa artmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye’de çiçekçilik sektörünün son yıllarda önemli gelişme gösterdiğini belirten Öğmen, ülke ekonomisinde yaşanabilecek en ufak bir daralmadan kendilerinin iki kat etkilendiğini kaydetti. Özel günlerde satışların az da olsa arttığına dikkat çeken Öğmen, “Sevgililer Günü’nün, bir parça da olsa üretici ve satıcılara serum olacağını düşünüyoruz” dedi.

Ali Osman Öğmen, ağır kış şartlarının satışları olumsuz etkileyebileceği uyarısında da bulundu. Çiçekçilik sektörünün ülke ekonomisine önemli katkısının bulunduğunu hatırlatan Öğmen, İzmir’den geçen yıl 10 milyon YTL değerinde 80 milyon dal çiçek ihraç edildiğini kaydetti.

İZTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kazançoğlu ise 16 ile 19 Mart 2006 tarihleri arasında düzenlenecek fuarın sektörün buluşma yeri olacağını söyledi. Kazançoğlu, geçen yıl olduğu gibi fuara katılan üyelerini teşviklerden yararlandırdıklarını ifade ederek, “Tanıtım, pazarlamanın temeli haline geldi. Bunun için en önemli yerlerden biri de fuarlardır” şeklinde konuştu.

Forza Fuarcılık tarafından organize edilen Süs Bitkileri Fuarı’na 250’ye yakın firmanın katılması bekleniyor. Geçen yıl 102 firmanın katıldığı fuarı 18 bin 357 kişi gezmişti. Forza Fuarcılık Koordinatörü Sudi Kocaimamoğlu, geçtiğimiz yılki fuara yurt içinden ve yurt dışında 2 binin üzerinde profesyonel ziyaretçinin katıldığını, amaçlarının fuarı uluslararası bir organizasyon haline getirmek olduğunu ifade etti.